Jak zaplanować dzień w domu – moje sposoby 

Jest tyle do zrobienia i tak mało czasu. Znasz to? Ja też. Organizacja dnia w domu nie jest zadaniem łatwym, szczególnie jeśli musimy podzielić czas między pracę zawodową lub naukę, obowiązki domowe i rodzinę. Jak zaplanować dzień w domu, aby nie stracić kontroli i zapanować nad chaosem? Nie powiem Ci, że odkryłam magiczne rozwiązanie, które raz na zawsze rozwiąże problem zbyt małej ilości godzin w dobie. Jednak przez lata wypracowałam sobie system, który pomaga mi być na bieżąco ze wszystkim, co muszę zrobić. I tym systemem chciałabym się dzisiaj z Tobą podzielić.

 Dlaczego i czy w ogóle warto planować?

Planowanie jest kluczem do skutecznego zarządzania czasem. Posiadanie jasnego planu dnia pomaga w pełni wykorzystać swój czas i faktycznie osiągnąć ważne rzeczy w życiu. Trudno czuć się zorganizowanym i na dodatek osiągać dobre rezultaty, jeśli nie jesteś przygotowany. Poświęcenie chwili na celowe zaplanowanie daje naszemu umysłowi więcej czasu na przemyślenie i podjęcie świadomych decyzji. Łatwiej jest wówczas również monitorować postępy i zauważyć ewentualne błędy, które utrudniają nam osiągnięcie sukcesu. Dlatego nie odkładaj tego dłużej, im szybciej zaczniesz planować, tym lepiej!

planer tygodniowy laminowany na ścianę a3

Jak zaplanować dzień w domu krok po kroku?

Wiesz już dlaczego warto planować. Zdradzę Ci teraz kilka moich rozwiązań, jak w prosty i efektywny sposób zaplanować swój dzień w domu.

Oczywiście, nie wszystkie metody, które działają w moim przypadku, sprawdzą się również u ciebie. Planowanie to bardzo indywidualna kwestia. Dlatego nie bój się eksperymentować! Metodą prób i błędów w końcu opracujesz swoją idealną strategię zarządzania czasem.   

Mała wskazówka: Przygotowując plan dnia w domu najlepiej wyłączyć na chwilę zbędne rozpraszacze. Kilka minut przerwy od napływu cyfrowych informacji sprawi, że na spokojnie będziesz mogła zebrać myśli i stworzyć plan działania.

1. Stwórz listę wszystkich zadań na dany dzień

Rozpocznij przygotowanie planu dnia od wypisania wszystkich zadań, które danego dnia musisz zrobić. Możesz stworzyć taką listę na osobnej kartce, aby nie kreślić później i nie nanosić zbędnych poprawek na ostateczny plan działania. Lista ta powinna zawierać zadania obowiązkowe związane z pracą czy szkołą, ale też obowiązki rodzinne i domowe. Nie zapomnij również o osobistych potrzebach oraz odpoczynku. Choć kuszące jest pozostawienie ich poza planem, są to niezwykle ważne elementy dla zachowania zdrowia fizycznego i psychicznego i nie powinniśmy ich pomijać.

2. Wyznacz stałe ramy czasowe

Planując dzień w domu wyznacz sobie realistyczne ramy czasowe na każde obowiązkowe zadanie. Powinny być to raczej stałe pory dnia, co pomoże Ci zaplanować i zrealizować to, co danego dnia masz do zrobienia. Warto wyeliminować na ten czas zbędne rozpraszacze i skoncentrować się jedynie na wykonywanym zadaniu. Staram się nie sprawdzać wówczas poczty e-mail, nie odpowiadam na SMS-y ani nie odbieram połączeń. A jeśli przychodzi mi do głowy coś, co muszę zrobić (a często się tak dzieje), zapisuję to sobie w notatniku, który mam zawsze pod ręką. Możesz wykorzystać do tego aplikację albo ustawić sobie budzik, który będzie oznaczał koniec danego bloku lub czas na przerwę.

3. Zidentyfikuj priorytety

Codziennie wybierz dwa lub trzy najważniejsze elementy z listy, które MUSISZ zrobić danego dnia. Niekoniecznie muszą to być Twoje najtrudniejsze zadania, ani te, których wykonanie zajmie najwięcej czasu. Nie chodzi też o podstawowe czynności takie jak zjedzenie śniadania czy wyprowadzanie psa. Priorytetowe powinny być te zadania, które są kluczowe w osiągnięciu Twoich długoterminowych celów. Zajmij się nimi, w miarę możliwości, jak najszybciej. W ten sposób, nawet jeśli wydarzy się coś niespodziewanego, co wywróci Twój dzień do góry nogami, będziesz miała pewność, że najważniejsze zadania zostały wykonane. Na przykład moim najważniejszym zadaniem na dziś jest pisanie tego artykułu, więc robię to w pierwszej kolejności, a sprzątanie, gotowanie czy zakupy muszą poczekać. Jeśli twoje priorytetowe zadania niekoniecznie związane są w pracą, wpleć je pomiędzy zawodowe obowiązki.

4. Uwzględnij małe zadania

Często wydaje nam się, że każdy nasz cel musi być imponujący i długoterminowy. To nieprawda! Nie wszystkie punkty planu dnia muszą być dużymi projektami. Małe, codzienne zadania mogą być równie ważne. To, że ukończenie czegoś zajmie tylko 10 lub 15 minut, nie oznacza, że nie powinno pojawić się w Twoim planie dnia. Jeśli na liście miałabym 10 rzeczy do zrobienia i każde z tych zadań należałoby do kategorii “dużych i wymagających” naprawdę ciężko byłoby zrobić wszystko w ciągu jednej doby. A ja czułabym się zdemotywowana widząc pod koniec dnia tyle nieukończonych zadań. Dlatego tak ważne jest uwzględnienie również tych małych zadań, które można zrealizować praktycznie natychmiast. Odhaczanie kolejnych punktów listy daje mi poczucie sukcesu i kopa do działania, sprawiając, że mam ochotę natychmiast przejść do kolejnych zadań. Proste, krótkie cele świetnie sprawdzą się również w przypadku mniej efektywnych momentów dnia, kiedy czujemy spadek energii i motywacji. Dobrze jest móc zająć się czymś co nie będzie wymagało tak dużego zaangażowania.

5. Zaplanuj tylko jedną rzecz w określonym czasie

Zapomnij o micie multitaskingu! Wykonując kilka rzeczy jednocześnie wcale nie działasz bardziej efektywnie. W rzeczywistości rozdrabniając się na wiele zadań nie skupiasz się na żadnym z nich co sprawia, żaden nie zostaje do końca zamknięta a Ty staniesz się coraz bardziej zmęczona i rozdrażniona.

6. Zostaw przestrzeń na zdarzenia nieplanowane

Nie planuj 100% swojego czasu. Nawet najbardziej misternie przygotowany plan dnia i dokładne oszacowanie czasu potrzebnego na każde zadanie nie wcale nie gwarantują, że uda nam się wykonać wszystko. Nie możemy przewidzieć wszystkiego i warto zostawić sobie margines na te nieprzewidziane zdarzenia i nagłe sytuacje. Dzięki temu, w razie ich wystąpienia (a występują niemal zawsze) będziesz miała pewność, że uda CI się wykonać te zadania, które są dla Ciebie najważniejsze. A jeśli danego dnia wszystko pójdzie zgodnie z planem, możesz wykorzystać ten zapasowy czas dla siebie. Zasłużyłaś na to!

Organizer A5 Biały Enjoy Little Things

Jakie narzędzia wybrać do planowania?

Kalendarz czy planer? Papierowy czy wirtualny? Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z planowaniem, ilość możliwości może Cię przytłoczyć. Nic dziwnego. Kolejne aplikacje do planowania dnia powstają jak grzyby po deszczu a od książek o metodach planowania i wyznaczania celów w uginają się półki każdej księgarni. Tylko czy chcąc jedynie zorganizować swój dzień w domu, od razu potrzebujemy skomplikowanych narzędzi? Oczywiście, że nie! W rzeczywistości najważniejsze jest to, żeby po prostu zacząć. Na początku możesz wykorzystać zwykłą kartkę. Na dłuższą metę nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie. Dlatego, specjalnie dla Was, przygotowaliśmy darmowy planer dzienny do druku, w którym zaplanujecie swój idealny dzień. Planer znajdziecie na dole wpisu.

Kiedy najlepiej planować?

Kolejną kwestią, nad którą warto zastanowić się chcąc regularnie planować swoje zadania i obowiązki jest wybór pory planowania. W moim przypadku najlepiej sprawdza się planowanie wieczór przed. Lubię przeanalizować sobie miniony dzień, zobaczyć co udało mi się osiągnąć a czego nie i usiąść do planowania mądrzejsza o to doświadczenie. Wizualizacja dnia, wieczór wcześniej ma jeszcze jedną, ogromną zaletę, sprawia, że jesteśmy mentalnie przygotowani na to co przyniesie nam dzień. W ten sposób rano nie muszę tracić czasu i energii, próbując skoncentrować się na zadaniach, ponieważ strategia działania jest już gotowa i na mnie czeka! Oczywiście najlepiej jest wypracować swój własny system planowania dnia w domu. Może okazać się, że w Twoim przypadku lepiej sprawdzi się zupełnie inny sposób np. planowanie dnia rano czy planowanie całego tygodnia.

Ważne jest, aby wybrać jedną, stałą porę. Dzięki temu stworzysz nawyk. A dobre nawyki i rutyna mają moc wspierania cię w drodze do celu. Jednak, podobnie jak w przypadku każdego nowego nawyku, zarządzanie harmonogramem dnia wymaga konsekwencji i co najważniejsze czasu!

zestaw pod choinkę planery dzienny deska z klipem

Pobierz nasz planer do druku i zaplanuj dzień w domu

Mówi się, że planowanie dnia to połączenia nauki i sztuki. Nauką jest odkrycie tego co musimy zrobić a sztuką jest znalezienie na to czasu. Czy zawsze udaje mi się zrealizować wszystkie zadania? Oczywiście, że nie. Ale wiem, że odpowiednio planując dzień oszczędzam czas i jestem dużo bardziej efektywna. Ułatwia mi to ogarnięcie domowej rzeczywistości i zapanowanie nad chaosem oraz pomaga walczyć z prokrastynacją, której każdy z nas w jakimś stopniu doświadcza. 

Teraz kolej na Ciebie. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z planowaniem, nie musisz wprowadzać wszystkiego od razu. Na początek, wybierz jedną lub dwie powyższe wskazówki a kolejne kroki wprowadzaj stopniowo. Obiecuję, że z czasem będziesz w stanie przejąć kontrolę i staniesz się ekspertem zarządzania czasem i sobą w tym czasie!

Aby ułatwić Ci to zadanie przygotowaliśmy darmowy planer dzienny do wydrukowania. Możesz pobrać go poniżej. Planer został zaprojektowany tak, aby ułatwić Ci planowanie każdego dnia. Znajdziesz tam listę zadań do uzupełnienia z możliwością odhaczania wykonanych kroków. Wyznaczysz sobie również 3 priorytety, które musisz wykonać danego dnia. Dodatkowo planer zawiera duże pole na notatki, gdzie możesz wypisać np. godziny spotkań czy plan posiłków lub nieprzewidziane zadania i wrzutki.

Planer możesz wydrukować na zwykłej, domowej drukarce w kilku kopiach i korzystać z niego każdego dnia. 

W planerze dziennym do wydrukowania znajdziesz:

-Miejsce na wpisanie daty

-Możliwość oznaczenia dnia tygodnia

-Plan dnia z podziałem na godziny

-Listę zadań do uzupełnienia

-Listę 4 priorytetów na dany dzień

-Puste pole na notatki

.

Dopiero zaczynacie planować dzień? A może macie swoje sprawdzone metody i ulubione narzędzia? Koniecznie podzielcie się nimi z nami!

[ratings]
Jestem Magda i prowadzę bloga OgarniamSię. Miło mi Cię u nas gościć.
[sfp-page-plugin url=https://www.facebook.com/planerogarniamsie/ timeline =true locale=pl_PL height=400 show_facepile=false timeline=false]
[instagram-feed showheader=false followcolor=a3ccc0 imageres=medium num=4 cols=2]

Będzie mi miło jak skomentujesz ten post.