5 prostych sposobów, dzięki którym zaczniesz wyrzucać mniej śmieci

A co, gdyby w naszym życiu było mniej odpadów? To nie tylko większa oszczędność, ale także szacunek do matki natury. Niestety nic nie przychodzi z dnia na dzień. Racjonalne gospodarowanie odpadami wymaga zmian w naszych codziennych nawykach i myśleniu. Musimy przejść od bezmyślnego wyrzucania odpadków prosto do kosza na śmieci do rozsądnego kompostowania i recyklingu. Ponadto wiąże się to z rezygnacją z „jednorazówek” i wprowadzaniem do naszego życia przedmiotów, które będziemy mogli wykorzystać ponownie. Krótko mówiąc, jest to dość długotrwały proces. Każdego dnia planujemy swoje życie i chodzi właśnie o to, by nieco zmienić jego tory. By żyć bardziej racjonalnie. Oczywiście najlepsza jest metoda „małych kroczków”. Jeśli chcecie skończyć z marnotrawstwem, przedstawiamy wam kilka sposobów.

1. Przynieś swoje!

Używanie czegoś tylko raz i wyrzucanie tego do kosza to duże marnotrawstwo. Przynoszenie własnych rzeczy wielokrotnego użytku zamiast „jednorazówek” jest jedną z najprostszych dróg do dbania o środowisko. Przynieś swój własny kubek, filiżankę czy termos na gorące i zimne napoje zamiast plastikowych kubeczków. Weź torbę papierową czy materiałową zamiast torebek z plastiku i tworzyw sztucznych, które po zakupach wylądują w śmietniku. Noś ze sobą chusteczkę materiałową zamiast papierowych chusteczek czy serwetek. Zamiast wyrzucać resztki po obiedzie w restauracji, spakuj je i zjedz później. Wybieraj lokalny targ, a nie supermarket, dzięki czemu będziesz mógł np. zapakować jajka do własnych wytłoczek.

– torba ikea – duże zakupy
– torby lniane – małe zakupy
– torebka z firanki – owoce i warzywa na wagę
– wytłaczanka – na jajka oczywiście
– pojemniki plastikowe – na sery, mięso
– słomka szklanka (lub metalowa) – słomka do napojów w kinie
– łyżeczki – do lodów, jogurtów

 

2. Wielorazówki rządzą.

Spójrzmy prawdzie w oczy, żyjemy w świecie „jednorazowego użytku”. Praktycznie wszystko, co konsumujemy, jest często używane tylko raz. Maszynki do golenia, pieluchy, ręczniki papierowe, kubki po kawie, pojemniki na żywność, naczynia… Jak tak sobie pomyślimy, wiele z tych rzeczy wymaga dużo energii i pieniędzy na wyprodukowanie. Od wydobycia surowców, przez produkcję i wysyłkę, aż trafi do nas. Zwykle użyjemy tego tylko raz i wyrzucimy do śmieci, gdzie będzie rozkładać się przez wiele lat. Spójrz, ile takich przedmiotów masz u siebie w domu. Może czas zastąpić je wszystkie rzeczami wielokrotnego użytku? Maszynka z wymiennymi ostrzami zamiast jednorazówki, a może ściereczka do mycia okien zamiast ręczników papierowych?

3. Rezygnuj z gratisów i plastiku.

Odmawianie artykułów jednorazowego użytku czy dodatkowych opakowań na żywność to prosty sposób na zmniejszenie odpadów. Następnym razem zamawiając drinka w restauracji, nie bierz słomki. Pomyśl, ile plastikowych słomek zużywanych jest codziennie w różnych barach, fast foodach itp. Ile razy w supermarkecie wziąłeś pomidorki czy nektarynki w plastikowym opakowaniu? Postaraj się też nie brać wszelkich zbędnych gratisów, które rozdawane są na imprezach, konferencjach itp. I tak później wylądują w koszu.

4. Kupuj sezonowe produkty

Kupuj sezonowe warzywa i owoce, albo przedłuż ich żywotność, robiąc z nich konfitury, dżemy, czy pikle. Oczywiście spotkasz w sklepach truskawki w marcu czy maliny w grudniu, jednak pamiętaj, że takie owoce i warzywa są nie tylko droższe, ale też często sprowadzane z odległych zakątków świata. Często przebyły tysiące kilometrów, co oznacza, że w czasie transportu zostały wyemitowane do atmosfery duże ilości zanieczyszczeń. No i oczywiście owoce i warzywa w sezonie smakują po prostu o wiele lepiej!

Co zrobić, aby sezonowe warzywa i owoce częściej gościły na naszym stole? Powieś w widocznym miejscu listę warzyw i owoców sezonowych. Mając listę warzyw i owoców na oku, będziemy częściej pamiętać co jest aktualnie w sezonie i dzięki temu częściej będziemy wybierać właśnie te produkty. Jeszcze wygodniejszym rozwiązaniem może okazać się nasz „Sezonownik„, który wygodnie możesz powiesić w kuchni i mieć „rozkład” warzyw i owoców sezonowych na każdy miesiąc roku.

kalendarz warzywa owoce sezonowe do druku

5. Podziel się.

W Polsce platformy do dzielenia się czy pożyczania różnych rzeczy nie są jeszcze tak popularne jak np. w Stanach. Miejmy jednak nadzieję, że i do nas dotrze ten trend. O co chodzi? O to, by nie kupować wciąż nowych rzeczy, tylko pożyczać je od innych. Na takich platformach możemy pożyczyć narzędzia, książki, rowery, a nawet ogródek! Dzięki temu kupujemy mniej, oszczędzamy i nie marnujemy kolejnych opakowań. Coraz popularniejsze stają się również publiczne lodówki, w których możesz pozostawić jedzenie np. gdy wyjeżdzasz na urlop i w ten sposób podzielić się z innymi. Poniżej znajdziecie mapę właśnie takich inicjatyw.

[ratings]

Jestem Magda i prowadzę bloga OgarniamSię. Miło mi Cię u nas gościć.
[sfp-page-plugin url=https://www.facebook.com/planerogarniamsie/ timeline =true locale=pl_PL height=400 show_facepile=false timeline=false]

Pobierz bezpłatnie "Sezonownik" na czerwiec i wybieraj świeże i dobre produkty.

Stworzyliśmy "Sezonownik", po to by naszych stołach częściej gościły sezonowe warzywa i owoce. Nie tylko dlatego, że kupowanie lokalnych produktów jest bardziej ekologiczne, ale również zwyczajnie dlatego, że sezonowe warzywa smakują lepiej! Pobierz już teraz listę na czerwiec i kupuj to co sezonowe!

Pobierz teraz!

Dodatkowo dołączysz do klubu OgarniamSię i co miesiąc otrzymasz bezpłatnie jeden z planerów do druku z naszego sklepu.

Pobierając Sezonownik, wyrażasz zgodę na otrzymywanie newslettera, dopisanie do bezpłatnego klubu OgarniamSię i otrzymywanie informacji handlowych.

Będzie mi miło jak skomentujesz ten post.