Organizacja ślubu i wesela – krok po kroku

Miesiące przygotowań, spotkań i ważnych terminów do dopięcia – tak w skrócie wygląda organizacja ślubu i wesela. Nawet gdy przygotujemy kompletną listę ślubnych zadań, ich „odhaczenie” zajmie średnio 12 miesięcy. Ten czas może się jednak wydłużyć, szczególnie gdy chcemy zarezerwować najlepsze miejsce czy termin ceremonii, który jest popularny wśród par. Od czego, więc warto zacząć? Można skorzystać z usług tzw. wedding plannera lub zabrać się za planowanie samodzielnie. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Planowanie ślubu w pigułce

Zaraz po tym, gdy wypowiesz symboliczne „tak”, a na Twoim palcu rozgości się pierścionek zaręczynowy, rozpoczynają się przygotowania do wielkiego wydarzenia, jakim jest ślub i wesele. Niezależnie od tego, czy marzysz o skromnej ceremonii i przyjęciu w stylu boho, w plenerze, czy o dużej imprezie z trzycyfrową liczbą gości, najlepiej zacząć planowanie wesela krok po kroku od rozpisania listy zadań.

 

Organizacja ślubu i wesela – od czego zacząć?

Do przemyślenia i załatwienia jest tak wiele spraw, że niezbędne jest ich podzielenie na etapy i ustalenie ram czasowych, w których je zamkniesz. Dzięki temu zachowasz porządek i będziesz mieć szybki podgląd w listę „to do”. Taki harmonogram jest także ważny z uwagi na szereg terminów i detali, o których musisz pamiętać. Czasem jedno niedopatrzenie powoduje, że możesz nie zdążyć z rezerwacją np. najlepszego fotografa, zespołu czy florysty. Wtedy pozostaje ograniczony wybór z ofert „wolnych” podwykonawców. By uniknąć takich dylematów, przygotuj checklistę i wypunktuj, co po kolei musisz załatwić. Możesz zrobić to z przygotowaną przez nas ściągą:

 1.      Budżet ślubny

Planowanie ślubu i wesela najlepiej zacząć od oszacowania budżetu. Nawet wstępne „widełki” pomogą w określeniu skali i charakteru imprezy, nakierują na dobór miejsca i atrakcji dla gości.

Planer - budżet ślubny

 1.      Lista gości

Jednym z pierwszych kroków w organizacji ślubu jest także określenie listy gości. Ustalcie, o jakiej ceremonii i przyjęciu marzycie – czy ma być skromna, czy może chcecie świętować z całą rodziną, przyjaciółmi i znajomymi? Zróbcie wstępną listę i ustalcie priorytety.

Planer ślubny - listy gości

 1.      Sala weselna

Ważnym punktem na ślubnej liście zadań jest rezerwacja miejsca na przyjęcie weselne. Trzeba zrobić to możliwie wcześnie, bo w praktyce okazuje się, że najbardziej „wzięte” sale i restauracje, są zajęte nawet na dwa lata przed planowaną imprezą.

 1.      Noclegi

Gdy organizujecie ślub i wesele z dala od miejsca zamieszkania lub spodziewacie się gości przyjezdnych, powinniście zadbać także o rezerwację noclegów. Na wiele miesięcy przed planowanym wydarzeniem trudno określić ostateczną liczbę gości, jednak można już omówić z hotelem wstępne potrzeby i koszty.

 1.      Transport

Zastanówcie się też, jak goście dotrą na miejsce ślubu i wesela – dojadą własnymi samochodami czy zorganizujecie dla nich transport? To ważne kwestie, które także trzeba ująć w planach.

Planner ślubny - organizacja ślubu

 1.      Formalności związane ze ślubem

Rozpiszcie także wszelkie formalności, które wiążą się ze ślubem. Innych przygotować będzie wymagał ślub kościelny – np. spotkania z księdzem, umówienia terminu w kościele itd., a innych ceremonia w urzędzie.

 1.      Dekoracje

Planowanie wymarzonego ślubu i wesela wiąże się także z przygotowaniem pięknej oprawy – wyborem motywu przewodniego, kolorów i dekoracji. Takie detale tworzą spójny klimat podczas ceremonii i przyjęcia. By wszystko zostało dopięte na ostatni guzik, trzeba jednak wcześniej nie tylko przejrzeć inspiracje, ale także znaleźć w sklepach np. drukowane dodatki czy zarezerwować termin u florystki.

 1.      Rozmieszczenie gości

Podczas wesela bardzo ważne jest także rozmieszczenie gości przy stołach. Przy kim najlepiej posadzić najbliższą rodzinę, a gdzie przyjaciół? Czy zdecydować się na stoły okrągłe, czy kwadratowe? Jak je rozmieścić na sali? Trzeba wcześniej przemyśleć wszystkie te sprawy i omówić je z miejscem, w którym odbędzie się przyjęcie.

 1.      Menu i alkohol

Z wyprzedzeniem wybierzcie także menu i alkohol. Zwróćcie uwagę na specjalne życzenia Waszych gości – może niektórzy nie jedzą mięsnych potraw lub mają silne uczulenie na popularne składniki dań? Co ważne, catering może dostarczyć dla Was sala, ale nie zawsze będzie to możliwe, np. gdy organizujecie wesele w plenerze. Wtedy musicie pamiętać, o zamówieniu menu weselnego u wyspecjalizowanej firmy cateringowej.

 1.  Muzyka

Planując ślub i wesele, nie można pominąć muzyki. Ważne jest oprawa muzyczna podczas ceremonii, dobór piosenki do pierwszego tańca, a także wybór i rezerwacja zespołu lub DJ-a. Najlepsi są bardzo oblegani i mają mało wolnych terminów, więc nie można zaniedbać tej kwestii i odkładać jej „na później”.

 1.  Atrakcje

Podczas przyjęcia weselnego możecie zapewnić gościom także dodatkowe atrakcje. Może być to fotobudka, animator dla dzieci, czy nawet pokaz fajerwerków. Zastanówcie się, na jakie niespodzianki chcecie postawić i rozpiszcie, jak krok po kroku zabierzecie się za ich zorganizowanie.

 1.  Zdjęcia lub film

Piękną pamiątką ze ślubu i wesela są zdjęcia i filmy. Jeśli zależy Wam na profesjonalnej obsłudze fotograficznej i filmowej, musicie zająć się kwestią wyboru i rezerwacji podwykonawców możliwie, jak najwcześniej. Podobnie jak w przypadku pozostałych fachowców – trudno o znalezienie u nich wolnych terminów na krótko przed ślubem.

 1.  Prezenty dla gości, świadków i rodziców

Organizacja ślubu i wesela obejmuje także wiele istotnych drobiazgów. Rozważcie, czy chcecie postawić np. na sympatyczne detale, takie jak drobne upominki dla gości i czy chcecie odwdzięczyć się świadkom za pomoc prezentami. Odpowiednio wcześnie wybierzecie także prezenty w ramach podziękowań dla rodziców.

 1.  Strój Panny Młodej i Pana Młodego

Dobór strojów na ślub i wesele to bardzo istotny etap przygotowań. Wymaga on zebrania inspiracji, poszukiwania wymarzonej sukni i garnituru, a także ich zamówienie i przymiarki – tak by stroje były doskonale dopasowane.

 1.  Makijaż i fryzury

Wcześniej trzeba też zdecydować się na makijaż i fryzurę, a najlepiej zrobić ich wersje próbne u makijażystki i fryzjera. Dzięki temu z wyprzedzeniem można dopracować wizję swojego wyglądu na ślubie.

 1.  Obrączki

Jednym z przyjemniejszych etapów planowania ślubu i wesela jest wybór i zamówienie obrączek. W dniu ślubu pamiętajcie, by przekazać je w odpowiedzialne ręce – najlepiej świadków.

 1.  Agenda ślubu

Ślub i wesele to wielkie wydarzenie, którego rzadko kiedy odbywa się spontanicznie. Gdy masz określoną wizję wielkiego dnia – rozpisz jego plan i dopracuj go z miejscem, w którym odbędzie się ceremonia i przyjęcie. To pomoże uniknąć wpadek i zmniejszy stres.

 1.  Poprawiny

Jeśli macie w planach także poprawiny, przemyślcie kwestię ich organizacji – kogo zapraszacie? O której godzinie rozpocznie się przyjęcie? Te wszystkie sprawy również warto zanotować i dograć wcześniej.

Planer ślubny, czyli łatwiejsza i szybsza organizacja ślubu i wesela

Pamiętajcie, że wymieniliśmy zaledwie najważniejsze etapy przygotowań, jednak w praktyce jest ich znacznie więcej.  Najlepiej, więc spisać je lub po prostu skorzystać z naszego, gotowego planera ślubnego. W organizerze umieściliśmy wszystko, co potrzebne do zaplanowania ślubu i wesela krok po kroku. Znajdziecie w nim m.in.: kalendarz do notowania ważnych dat, miejsce na wszystkie istotne kontakty, rozpisane etapy przygotowań, listy np. prezentów czy gości, a także szczegółowe harmonogramy i agendy do uzupełnienia.

Kup Planer Ślubny OgarniamSię

Zaplanuj swój ślub i wesele. Miej wszystko pod kontrolą!

Jestem Magda i prowadzę bloga OgarniamSię. Miło mi Cię u nas gościć.
[sfp-page-plugin url=https://www.facebook.com/planerogarniamsie/ timeline =true locale=pl_PL height=400 show_facepile=false timeline=false]
[instagram-feed showheader=false followcolor=a3ccc0 imageres=medium num=4 cols=2]