Jak zaplanować dzień
„Od tego, jak spędzamy każdy dzień, zależy to, jak spędzamy całe życie”. To zdanie, chociaż tak oczywiste, może wywołać w nas pewien niepokój. Szczególnie jeśli ostatnie dni spędziłyśmy na oglądaniu Netflixa lub scrollowaniu Social Mediów. Oczywiście nie chodzi o to, że teraz musimy zostać boginiami produktywności a każdy dzień wyciskać jak cytrynę, do ostatniej kropli. Ale warto jest zastanowić się, czy aby to, jak wygląda nasz zwykły dzień choć trochę przybliża nas do osiągnięcia wymarzonych celów.
Co zatem zrobić, aby zwiększyć swoją produktywność a jednocześnie wciąż mieć czas na robienie rzeczy, które się lubi? Zacznij planować! Brzmi jak banał, prawda? Nic bardziej mylnego! Planowanie jest kluczem do skutecznego zarządzania czasem. Trudno czuć się zorganizowanym i panować nad wszystkim, jeśli nie jesteś to tego przygotowana. Sama, na własnej skórze, przekonałam się, jak ważne jest planowanie harmonogramu z wyprzedzeniem. Posiadanie jasnego planu dnia pomaga mi w pełni wykorzystać czas i faktycznie osiągnąć ważne dla mnie rzeczy w życiu.
Kiedy najlepiej planować dzień?
Zazwyczaj planuję dzień wieczór przed. W ten sposób, budząc się rano wiem dokładnie, co i kiedy muszę zrobić a pod koniec dnia mogę z łatwością przeanalizować co udało mi się wykonać. Wyobrażając sobie wieczorem, jak może wyglądać kolejny dzień dajesz sobie czas aby mentalnie przygotować się na nadchodzące wyzwania. Tobie również polecam ten sposób, ale nie ma tu oczywiście jednej sztywnej zasady. Planuj wtedy, kiedy Tobie to pasuje. Warto jednak wybrać jedną, stałą porę planowania, aby stało się to naszym pozytywnym nawykiem.
Czy plan dnia musi być codzienną rutyną?
Istnieje mylne przekonanie na temat planowania, iż nasze codzienne plany muszą być takie same a przynajmniej podobne każdego dnia. Niemal jak codzienna rutyna.
I chociaż na ogół rutyna ma wiele zalet m.in. pozwala skupić się na zadaniach, nie musi ona obejmować całego dnia. Na przykład możesz mieć jedynie poranną rutynę, a resztę każdego dnia dostosowywać do swoich potrzeb.
Jeśli twoje dni są nieprzewidywalne, nie próbuj na siłę tworzyć codziennej rutyny. Dni nie muszą być powtarzalne. To też jest jak najbardziej OK. Nadal jednak możemy stworzyć niesamowity plan dnia, który pomoże nam osiągnąć cele.
Planując mój dzień zawsze biorę pod uwagę:
Planowanie powinno nasz czas oszczędzać, a nie pochłaniać. Dlatego planując dzień biorę pod uwagę 3 najważniejsze elementy, które pozwalają mi w prosty i szybki sposób stworzyć listę zadań na dany dzień.
OBOWIĄZKI – Wszystkie umówione spotkania, rozmowy biznesowe, wizyty u lekarza i inne zadania, które koniecznie muszę zaplanować w ciągu dnia.
PRIORYTETY – Są to trzy projekty lub zadania, które chcę danego dnia zrealizować. Mogą być to najprostsze czynności. Ważne aby były to te 3 zdania, które chociaż trochę przybliżą Cię do wymarzonego celu.
CZAS DLA SIEBIE – Zawsze staram się zaplanować chociaż chwilę tylko dla siebie. Nie jest to łatwe, szczególnie w nawale innych obowiązków. Ale jeśli nie wpiszesz tego na swoją listę dnia, czas na relaks będzie prawdopodobnie pierwszym punktem, z którego zrezygnujesz.
Jak zaplanować dzień?
Po pierwsze: Lista zadań
Utwórz listę wszystkiego, co chcesz zrobić danego dnia. Weź pod uwagę nie tylko projekty zawodowe ale wszystkie swoje codzienne obowiązki. Jeśli musisz zabrać psa do weterynarza lub zostawić paczkę na poczcie, dodaj te zadania również do listy.
Po drugie: Priorytety
Zadaj sobie pytanie: „Które pozycje z tej listy będzie miała największy pozytywny i rzeczywisty wpływ na moje cele?” Zakreśl te zadania i oznacz jako swoje priorytety. Warto również zastanowić się, co będzie sygnałem, że skończyłaś. Pozwala to skonkretyzować zadanie i ustalić jasny punkt finalny, który będzie oznaczał wykonane zadanie.
Po trzecie: Podstawowy plan dnia
Zacznij teraz nową listę. Wypisz wszystkie umówione spotkania i rozmowy. Zaplanuj również dokładnie, kiedy zamierzasz skupić się nad zadaniami priorytetowymi. Nie musisz zaczynać dnia, od ich wykonania, ale zapisując je na konkretne godziny umawiasz się sama ze sobą, tak jakbyś umawiała się z drugą osobą. Nie wypada więc ich nie wykonać, kiedy nadejdzie ich pora.
Po czwarte: Pozostałe zadania
Uzupełnij harmonogram pozostałymi działaniami. Staraj się podchodzić realistycznie ustalając liczbę zadań na dany dzień. Nie próbuj wcisnąć, tak dużo zajęć jak to możliwe. Szybko poczujesz się zmęczona a niewykonana lista zadań pod koniec dnia tylko spowoduje frustrację i zniechęcenie.
Miej swój plan dnia zawsze pod ręką!
Umieść harmonogram w miejscu, gdzie będziesz mogła wracać do niego w ciągu dnia i nanosić ewentualne poprawki. W końcu, to Twój plan dnia i ma on służyć Tobie, a nie spędzać Ci sen z powiek. Z czasem nabędziesz wprawy w planowaniu każdego dnia. Co nie oznacza, że będziesz potrafiła zaplanować wszystko. Tego niestety nie potrafi nikt, a niespodziewane sytuacje potrafią pokrzyżować nawet najbardziej precyzyjne plany.
Planer dzienny do druku
Jeśli dopiero zaczynasz planować swój dzień możesz wykorzystać do tego zwykłą kartkę papieru. Jednak planowanie jest dużo przyjemniejsze, jeśli wykorzystamy do tego narzędzia, które będą nie tylko użyteczne, ale i piękne. I właśnie taki planer przygotowałam specjalnie dla Ciebie. Pobierz planer dzienny do druku i zaplanuj swój fantastyczny dzień!
Jak korzystać z Planera do druku
– Skorzystaj z formularza i Pobierz planer do druku
– Plik przygotowany jest w formacie A5 do druku wysokiej jakości
– Możesz wydrukować go na dowolnym papierze na drukarce domowej
– Wydrukuj planer dzienny w kolorze lub w czerni i bieli
– Możesz korzystać z niego kiedy i gdzie tylko zechcesz 🙂
Pobierz Planer dzienny do druku
Zaplanuj dzień i osiągaj wymarzone cele!
Dziękujemy!
Proszę kliknij w link potwierdzający w wiadomości e-mail, którą właśnie wysłaliśmy do Ciebie. 😊