Jak zaplanować miesiąc 

Czy zdarza Ci się pod koniec miesiąca, zastanawiać się, czy w ogóle udało Ci się coś osiągnąć? A może wydaje Ci się, że ciągle pracujesz, odhaczasz po kolei kolejne zadania ale nie pamiętasz tak naprawdę czemu miało to służyć? Jeśli żyjesz według codziennych list rzeczy do zrobienia, być może nie pracujesz zgodnie z większymi celami i priorytetami. Łatwo jest przejść na tryb autopilota i wykonywać te same rzeczy każdego dnia bez robienia postępów w ważnych sprawach. Nie wpadnij w tę pułapkę!

Jak zaplanować miesiąc - blog post baner

Zamiast żyć z dnia na dzień, przyjrzyj się swoim planom w szerszej perspektywie. Doskonale sprawdzi się do tego planowanie miesięczne. Miesiąc to dłuższy okres, który trudniej jest zaplanować niż np. tworząc dzienne listy zadań. Jednak dużo prościej przeanalizować jeden miesiąc, niż od razu porywać się na planowanie całego roku. Dodatkowo początek nowego miesiąca i nowa strona w kalendarzu, to zawsze dodatkowy kopniak, który motywuje do działania!

Planowanie miesiąca to prawdziwy game changer, również w moim życiu. Należę do tego typu osób, które czują się niespokojne i zestresowane, jeśli nie są odpowiednio przygotowane. Spojrzenie z góry na cały miesiąc pomaga mi zapanować nad chaosem, zaplanować wszystkie stałe i ruchome wydarzenia, zarządzać długoterminowymi projektami i co najważniejsze, osiągać cele!

Zalety planowania miesiąca

Być może zastanawiasz się, dlaczego warto zaplanować miesiąc wcześniej? Oczywiście nie jest to absolutnie konieczne, ale moim zdaniem warto spróbować i sprawdzić, czy ta metoda jest dla Ciebie. Kiedy masz przed sobą plan na dany miesiąc, łatwiej jest zauważyć ile jesteś w stanie realistycznie zrobić. Planując z wyprzedzeniem możesz na spokojnie i bez pośpiechu przeanalizować listę zadań, wybrać te, które musisz lub chcesz zrobić oraz te, które możesz odłożyć w czasie. W końcu nie ma nic gorszego niż stres związany ze zbyt dużą listą obowiązków i poczucie niezadowolenia, gdy nie uda nam się wypełnić założonego planu.

Wypisz wszystkie pomysły

Poświęć kilka minut, aby usiąść i przeprowadzić burzę mózgów na nadchodzący miesiąc. Nie martw się, że nie będzie ładna ani zorganizowana. To tylko szkic. Możesz użyć do tego notatnika lub zwykłego arkusza papieru. Ważne jest abyś zapisała wszystko, co przyjdzie Ci do głowy. Lista może obejmować zadania, notatki, przypomnienia, spotkania itp. Jest to moment, w którym nie powinnaś niczego pomijać. Na eliminację zbędnych elementów jeszcze przyjdzie czas.

To ćwiczenie jest świetne, aby odciążyć trochę głowę ze wszystkich niedokończonych spraw, nadchodzących zadań i pomysłów. Jeśli chcesz, zaplanuj kilka takich sesji. Osobiście robię ją tylko raz w miesiącu. Jednak jeśli mam jeden z tych dni, kiedy czuję, że moja głowa zaraz eksploduje od stresu, wykorzystuję tę metodę na odstresowanie.

Określ cele i priorytety miesiąca

Kiedy już uwolnisz mózg od tych wszystkich męczących spraw, możesz wziąć się za analizę swoich priorytetów. Zanim zacznę planować miesiąc, sprawdzam roczne cele, które sobie wyznaczyłam. Przegląd moich celów pomaga mi zapamiętać, na czym powinnam się skupić, dlatego planuję zadania zgodne z moimi większymi priorytetami.

Wybierając priorytetowe zadania pamiętaj, że nie muszą to być imponujące, duże projekty. Ważne jest, aby były zgodne z Tobą i przybliżały Cię do osiągnięcia wymarzonych celów. Zastanów się więc, na czym chcesz się skupić w ciągu miesiąca i zapisz to w WIELKIMI LITERAMI lub oznacz kolorem. Jeśli twój cel wymaga kilku kroków, stwórz osobną listę zadań, rozkładając go na czynniki proste.

Zorganizuj swoje plany

Teraz możesz już zacząć organizować i grupować wszystkie te myśli, pomysły i zadania, które wypisałaś wcześniej. Pogrupuj podobne zadania razem, pomyśl o tym, ile czasu zajmie każde zadanie, przepisz je w kolejności ważności i sprawdź, czy wszystkie rzeczywiście muszą być zrobione w danym miesiącu.

Kluczem do sukcesu jest PRIORYTETOWANIE tego, co najważniejsze.

Nie musisz planować każdego zadania, które wypisałaś podczasy burzy mózgów. Jestem pewna, że istnieje mnóstwo pomysłów, które można odłożyć w czasie. Nie czuj się zobowiązana do znalezienia czasu na wszystko. Nie oznacza to, że masz je odkładać w nieskończoność. Zastanów się po prostu, kiedy byłby najlepszy czas ich realizację.

Uzupełnij miesięczny planer

W tym miejscu możesz wykorzystać rozkład miesięczny swojego planera lub wydrukować nasz miesięczny planer do druku, który znajdziesz TUTAJ. 

Na początku, wypisz wszystkie zaplanowane spotkania, wizyty u lekarza i cykliczne wydarzenia. Oznacz również święta i dni wolne. W kolejnym kroku uzupełnij miesięczny plan wszystkimi zadaniami z listy. Możesz wykorzystać do tego kolorowe długopisy, które pomogą Ci oznaczyć priorytety i grupy podobnych zadań.

planery 2020 planer miesieczny

Zacznij działać!

Teraz twój plan na kolejny miesiąc jest gotowy. Możesz zacząć działać. Twoje cele są w zasięgu ręki!  

Jak widać, proces planowania miesiąca jest bardzo prosty. Wymaga jedynie utworzenia list rzeczy do zrobienia i uporządkowania ich według ważności oraz przeniesienia ich do miesięcznego planera. Podstawowe planowanie jest kluczowe, aby pomóc Ci ogarnąć rzeczywistość. Już samo spisanie wszystkich pomysłów, które kłębią się w głowie, może sprawić cuda. Wasza głowa trochę oczyści się i da wam przestrzeń na kreatywność.

Planer Miesieczny Las, szablon - mockup

Narzędzia do planowania + darmowy planer do druku

Zanim zaczniesz planować miesiąc, warto przygotować odpowiednie narzędzia. Tak jak przy planowaniu dziennym wystarczy kartka papieru, tak planując miesiąc nie będzie to najlepszym rozwiązaniem. 

Oto, czego używam:

  • Notes do zebrania pomysłów i planów na każdy miesiąc,
  • Miesięczny planer, który pomaga mi zarządzać projektami, zadaniami, terminami i wydarzeniami cyklicznymi. W moim przypadku najlepiej sprawdza się papierowy, jednak możesz użyć do tego aplikacji.

I właśnie takim miesięcznym planerem chciałabym się z Tobą podzielić. Możesz w nim rozpisać wszystkie swoje pomysły i plany. Planer doskonale nadaje się do powieszenia na ścianie lub lodówce, aby mieć swoje zadania, spotkania i plany zawsze na oku.

Teraz już nic nie stoi na przeszkodzie, abyś zaczęła planować. Przed Tobą wspaniały miesiąc!

.
[ratings]
Jestem Magda i prowadzę bloga OgarniamSię. Miło mi Cię u nas gościć.
[sfp-page-plugin url=https://www.facebook.com/planerogarniamsie/ timeline =true locale=pl_PL height=400 show_facepile=false timeline=false]
[instagram-feed showheader=false followcolor=a3ccc0 imageres=medium num=4 cols=2]

Będzie mi miło jak skomentujesz ten post.