Pomysły na Bullet Journal

Lubisz planować po swojemu i wolisz sama decydować co znajdzie się w Twoim harmonogramie? A może nie mieścisz się w tradycyjnym planerze ze wszystkimi swoimi pomysłami i notatkami? Jeśli tak, to dobrze trafiłaś! Dzisiaj zdradzę kilka moich pomysłów na Bullet Journal – narzędzie idealne dla tych, którzy chcą planować w swoim własnym stylu.

Bullet-journal-pomysly-blog-post-banner

Pomimo ery cyfrowej i rozwijającej się technologii ten oparty na notatniku system podbija świat, wprowadzając produktywność i uważność do naszego życia. Największa zaleta bullet journal? Ma nieskończenie wiele konfiguracji! To ty decydujesz jakie strony mają się w nim znaleźć, w jakiej kolejności i w jakim stylu. Możliwości są nieograniczone! Nic dziwnego, że ludzie na całym świecie pokochali tę metodę, a zdjęcia kolorowych rozkładówek opanowały Social Media.

Czy prowadzenie Bullet Journal jest skomplikowane?

Widok tych wszystkich pięknych stron przypominających małe dzieła sztuki może skutecznie odstraszać. Zwłaszcza wszystkich tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z bullet journal. Może wydawać się, że prowadzenie takiego dziennika wymaga wiele czasu i specjalnych zdolności artystycznych, a każda strona musi być dopieszczona do perfekcji. Nic bardziej mylnego! Bullet journal wcale nie musi być piękny. Musi być przede wszystkim użyteczny. Sam autor podkreśla wielokrotnie, iż w bullet journal funkcjonalność zawsze powinna przeważać nad formą. „Nie ma znaczenia, jak wygląda Twój bullet journal. Chodzi o to, jak się czujesz i jak skutecznie wykorzystujesz go do rzeczy, które są dla ciebie ważne” – mówi Carroll. Niezależnie od tego, czy właśnie kupiłeś swoje pierwsze bujo, czy szukasz inspiracji, aby ulepszyć swoją pracę, oto kilka przydatnych pomysłów na bullet journal do wypróbowania. Skorzystaj z tego, czego potrzebujesz a resztę pomiń. Na tym właśnie polega prowadzenie bullet journal.

Pomysły na Bullet Journal

#1 Strona Tytułowa

Rozpoczęcie czegoś nowego zawsze wiąże się z odrobiną niepokoju. Dlatego pierwsza strona Bullet Journal może stanowić wyzwanie powstrzymujące Cię od korzystania z Bujo. Jeśli Tobie również towarzyszy “strach pierwszej strony” oto kilka przykładów, jak inni wykorzystują strony tytułowe w swoich dziennikach.

  • Bieżący rok – Wypisanie daty na pierwszej stronie to sprytny ale i funkcjonalny sposób na pierwszą stronę. Ułatwi Ci nie tylko rozpoczęcie prowadzenia dziennika, ale również uporządkowanie Twoich bullet journal chronologicznie w przyszłości.
  • Inspirujący cytat – Kto nie lubi cytatów ?! Znajdź taki tekst, który Cię motywuje i zacznij z nim swój nowy bullet journal! Wykorzystaj moc słów, aby pomóc sobie w nowej przygodzie z planowaniem
  • Słowo roku – To wybrane przez ciebie słowo, które ma wartość i znaczenie w stosunku do tego, na czym chcesz się skoncentrować w danym roku. Uważam, że to świetny sposób na rozpoczęcie swojego dziennika – małe przypomnienie tego, czego chcesz od siebie i swojego życia i nad którym musisz pracować. Z pewnością Twój Bullet Journal jest jednym z narzędzi, które pomoże Ci w realizacji celów.

#2 O Mnie

    Sekcja O Mnie może okazać się nie tylko ciekawą ale i bardzo przydatną stroną! Jest to trochę chwila na refleksję, ponieważ podczas jej tworzenia musisz zastanowić się nad tym, kim jesteś i czego chcesz w życiu. Ponadto świetnie sprawdzi się również jako pamiątka w przyszłości. Patrząc wstecz na twoją starą stronę O Mnie, ciekawe będzie zobaczyć, jak bardzo się zmieniłaś oraz jak zmieniły się Twoje upodobania i priorytety.

    #3 Rozkładówka miesięczna

    Początek miesiąca i nowa, pusta strona kalendarza to zawsze dodatkowa motywacja do działania. Pewnie dlatego rozkładówka miesięczna (monthly) to element, bez którego większość miłośniczek Bullet Journal nie wyobraża sobie prowadzenia dziennika. Tworząc plan na cały miesiąc łatwiej jest na spokojnie przeanalizować listę zadań oraz realnie ocenić ile z nich jesteś w stanie wykonać, a które możesz odłożyć w czasie. Tworzenie rozkładówek miesięcznych pomaga określić cele i utrzymywać porządek w naszym życiu.

    #5 Rozkładówka tygodniowa

    Rozkładówka tygodniowa (weekly) to kolejny stały element Bullet Journal. Pozwala on spojrzeć szerzej na cały tydzień i już na pierwszy rzut oka zobaczyć ważne dla Ciebie informacje. Wspaniałe w projektowaniu własnych tygodników w Bullet Journal jest to, że masz dużo pustej przestrzeni do pracy oraz możliwość dodawania różnych kolekcji, ze wszystkim o czym chcesz pamiętać i czego potrzebujesz. Oto przykład jak w prosty i efektowny sposób stworzyć tygodniowe plany w Bujo.

    #6 Dziennik wdzięczności

    Czym jest dziennik wdzięczności? Dziennik wdzięczności to miejsce, w którym możesz zapisać jedną lub wiele rzeczy, za które jesteś wdzięczna każdego dnia. To sprawdzony sposób, aby zmienić swoje nastawienie i poprawić sobie humor, kiedy coś nie idzie po naszej myśli. Nie muszą to być wielkie sprawy. Czasami skupienie się na drobnostkach pozwala nam bardziej docenić to co mamy i cieszyć się tym na co dzień.

    #7 Przeczytane książki

    Miłość do papieru i miłość do czytania często idą ze sobą w parze. Jednym z pomysłów, który można wprowadzić w swoim bullet journal, jest dziennik czytania np. w formie regałów na książki. Wypisz tytuły książek, które chcesz przeczytać, a kiedy to zrobisz pokoloruj przeczytane pozycje. Z czasem stworzysz piękną kolekcję wszystkich przeczytanych książek, która robi wrażenie. Dziennik czytania to również doskonały motywator, dla tych, którym ciężko znaleźć czas na czytanie oraz tych, u których których stosy książek “do przeczytania” nieustannie rosną.

    #8 Kolekcja filmowa

    Movie trackers są bardzo popularną kategorią do śledzenia w Bullet Journal. Niektórzy lubią zapisywać filmy, które chcą obejrzeć w przyszłości. Inni notują filmy dopiero po ich obejrzeniu razem z recenzją. Możliwości są nieograniczone. Takie strony przydadzą się np. kiedy organizujemy wieczór filmowy, lub kiedy znajomi proszą nas o polecenie jakiegoś filmu.

    #9 Habit tracker czyli śledzenie nawyków

    Habit trackers to strony w Bullet Journal stworzone do śledzenia dobrych nawyków i codziennych czynności, które chcemy wprowadzić w życie. To również wspaniałe narzędzie aby bardziej świadomie przyjrzeć się swoim nawykom, popracować nad tymi, które nam nie służą i utrwalić te, które są dla nas korzystne. Habit trackers najczęściej występują w formie tabelki, gdzie możesz wypisać wszystkie nawyki, które chcesz śledzić w danym miesiącu. Ja osobiście wolę jednak tworzyć oddzielny mini tracker dla każdego nawyku. Dzięki temu mogę z łatwością przeanalizować każdy z nich i zobaczyć co udało mi się osiągnąć.

    Jak korzystać z habit trackera?

    Oczywiście żadna z wymienionych powyżej kolekcji nie jest obowiązkowa w Bullet Journal. Najważniejsze, żeby wasz planer dostosowany był do waszych potrzeb i możliwości. Chciałabym jednak zachęcić was do wypróbowania habit trackera, ponieważ to wspaniały sposób nie tylko na zbudowanie i wzmocnienie nawyków ale i na osiągnięcie celu. A przecież nic tak nie motywuje do dalszego zadania jak małe sukcesy!

    Aby stworzyć habit tracker wybierz nawyki, nad którymi chcesz pracować w danym miesiącu. Możesz zacząć od wypisania wszystkich pomysłów na nawyki, a następnie wybrać kilka z nich. Nie warto jednak od razu zabierać się za wszystkie nawyki z listy. Ogranicz się do 5-6 miesięcznie i sumiennie się do nich przyłóż. Budowanie nawyku wymaga systematyczności i cierpliwości a przede wszystkim czasu. Śledź wybrane nawyki przez cały miesiąc, zaznaczając kolorem te dni, kiedy udało Ci się je wykonać. Pod koniec miesiąca przeanalizuj co udało Ci się osiągnąć, a nad czym musisz jeszcze popracować. 

    P.S. Warto wyznaczyć sobie również nagrodę, za dobrze przepracowany miesiąc. Dzięki temu, łatwiej Ci będzie zmotywować się nawet w chwilach zwątpienia.

    Mini Habit Tracker do druku

    Aby ułatwić Wam tworzenie habit tracker i śledzenie nawyków przygotowaliśmy zestaw mini “Habit tracker” do druku. Wystarczy, że pobierzesz szablon korzystając z formularza poniżej. Arkusze przygotowane są w formacie A5. Możesz wydrukować go na zwykłej drukarce domowej. Polecamy jednak wykorzystać do tego papier samoprzylepny. Wtedy stworzycie piękne naklejki, dzięki którym śledzenie nawyków będzie prostsze niż kiedykolwiek!

    .
    Jestem Magda i prowadzę bloga OgarniamSię. Miło mi Cię u nas gościć.
    [sfp-page-plugin url=https://www.facebook.com/planerogarniamsie/ timeline =true locale=pl_PL height=400 show_facepile=false timeline=false]
    [instagram-feed showheader=false followcolor=a3ccc0 imageres=medium num=4 cols=2]