Jak prowadzić bullet journal – prosto i efektownie

Jak prowadzić Bullet Journal  – prosto i efektownie

Być może słowa „bullet journal” nie są Ci obce. W sieci znaleźć można pełno zdjęć pięknych rozkładówek i idealnie prowadzonych odręcznie planerów. Być może nawet Twoja przyjaciółka prowadzi taki dziennik i zaintrygowana zaczęłaś szukać co to takiego. A może natknęłaś się na to określenie tutaj i nie masz pojęcia, co to u licha jest lub dopiero zaczynasz. Mam dobrą wiadomość! Jesteś we właściwym miejscu. W dzisiejszym wpisie wyjaśnię Ci, czym jest bullet journal i jak się za niego zabrać oraz zdradzę, kilka niezawodnych pomysłów, jak prowadzić bullet journal, aby planowanie  było proste i nieskomplikowane. To łatwiejsze niż myślisz!

Co to jest bullet journal?

Zacznijmy od omówienia najbardziej oczywistego pytania – co to jest bullet journal? Bullet journal to  system planowania i organizacji opracowany przez Ryder Carroll. 

Bullet to z języka angielskiego kula lub punktor, którego używamy przy tworzeniu list. Natomiast Journal oznacza notes. Według autora bullet journal ma na celu „pomóc Ci śledzić przeszłość, organizować teraźniejszość i planować przyszłość”. Metoda ta skupia planowanie, przypomnienia, listy rzeczy do zrobienia, burzę mózgów i inne rozmaite zadania organizacyjne w jednym notesie.

Największą zaletą bullet journal jest to, że można go całkowicie dostosować do swoich potrzeb. To od Ciebie zależy, co się w nim znajdzie a każda pusta jest zaproszeniem do stworzenia swojego planu idealnego. Możesz być tak kreatywna, jak tylko zechcesz, a możesz pozostawić go w prostej, funkcjonalnej wersji. Wybór należy do Ciebie! Tutaj znajdziesz zeszyty do bullet journal i inne akcesoria.

coral journal - notes bullet journal

Czy każde planowanie w pustym notatniku to bullet journal?

Chociaż każdy pusty notes może stać się bullet journal, nie każde planowanie w notatniku nim jest. Istnieje wiele różnych systemów planowania opartych na wykorzystaniu pustych stron notatnika! Bullet journal ma jednak kilka konkretnych elementów, które go wyróżniają go na tle innych.

zeszyt do bullet journal porządny

Bullet Journal – Słowniczek pojęć

Szukając informacji o bullet journal możesz natknąć się na pewne słowa, których znaczenie nie musi być dla Ciebie oczywiste. Dlatego na pierwszy ogień wezmę kilka najważniejszych określeń, które przydadzą Ci się na początku przygody z bullet journal. 

Po pierwsze ROZKŁADÓWKA

Rozkładówka to po prostu wykorzystanie strony do określonego zadania np. rozkładówka z planem miesiąca. Często rozkładówką nazywa się również dwie strony obok siebie, połączone w jedną spójną całość. 

piękny zeszyt do bullet journal

Po drugie MIGRACJA

Jedną z podstawowych zasad bullet journal jest możliwość przenoszenia zadań na nowe strony. Nazywa się to migracją. Jeśli okaże się, że zadanie nie zostało wykonane i nadal chcesz je wykonać, migruj je na bieżącą stronę codzienną, aby zachować jej istotność.

Po trzecie TRACKER

Tracker jest to tzw. moduł śledzący używany do monitorowania określonych informacji przez pewien okres. Istnieją nieograniczone rodzaje trackerów. Najpopularniejszym przykładem jest śledzenie nawyków tzw. habit tracker. W rzeczywistości, możliwości są nieograniczone i to do Ciebie zależy, które obszary chcesz kontrolować, aby poprawić jakość swojego życia.

notes do bullet journal

Po czwarte MONTHLY, WEEKLY, DAILY

Pod tymi nazwami kryją się rozkładówki, czyli strony poświęcone zorganizowaniu miesiąca, tygodnia i dnia. Możesz stworzyć je w zależności od swoich potrzeb np. w formie kalendarza, tabeli lub listy zadań.

Po piąte INDEKS

Indeks w bullet journalu to nic innego jak spis treści. Ze względu na brak określonego układu, warto jest numerować strony i na ich podstawie stworzyć taki spis treści. Pomoże on zorganizować zawartość i łatwiej odnaleźć się w naszych zapiskach. 

notes do bullet journal
Nie wiesz czy bullet journal jest dla Ciebie? Po prostu zacznij! Tylko w taki sposób możesz się o tym przekonać.

Jak zacząć prowadzić bullet journal?

Może ci się wydawać, że rozpoczęcie prowadzenia bullet journal jest skomplikowane lub trudne. Szczególnie widząc te wszystkie piękne rozkładówki, którymi dziewczyny dzielą się w social mediach. Nic bardziej mylnego! Prowadzenie bullet journal jest tak łatwe, jak to tylko możliwe. Tak naprawdę na początek potrzebujesz tylko najbardziej podstawowych narzędzi – długopis i notatnik. Nie martw się, jeśli nie masz specjalnie zdolności plastycznych. Bullet journal nie musi być ładny, musi być przede wszystkim skuteczny

Od jakich stron zacząć? Możesz zacząć gdziekolwiek. Nie ma jednego, właściwego sposobu na rozpoczęcie. Nie musisz też iść w żadnej określonej kolejności. Zastanów się, czego w obecnym momencie najbardziej potrzebujesz. Może będzie to stworzenie codziennej listy zadań, może zebranie długofalowych planów i celów, a może plany posiłków czy listy zakupów. Wybierz kilka pierwszych, podstawowych elementów. Z czasem, metodą prób i błędów wypracujesz sobie system, który najlepiej sprawdzi się w Twoim przypadku.

Długopis zmazywalny Pilot Frixion niebieski
Na początek potrzebujesz tylko notatnika i długopisu!

Jak prowadzić Bullet Journal aby oszczędzić czas?

Na pewno kojarzysz te piękne bullet journal, w których każdy nagłówek to małe arcydzieło kaligrafii a każda grafika jest dopracowana w najmniejszym szczególe. Ja również lubię, kiedy mój dziennik wygląda ładnie i cieszy oko. Jednak czy musi to oznaczać godziny spędzone na dekorowaniu? Oczywiście, że nie!

Przedstawiam Ci moje pomysły, dzięki którym planowanie w bullet journalu będzie prostsze niż kiedykolwiek i wcale nie mniej estetyczne. 

1. PROSTY KOD KOLORYSTYCZNY

Tworząc bullet journal warto jest stworzyć kod kolorystyczny. Dzięki niemu rozkładówki będą bardziej czytelne i szybciej połapiesz się w swoich notatkach, jeśli będziesz chciała do nich wrócić w przyszłości. Staraj się nie korzystać jednak z całej tęczy kolorów. Stracisz na to tylko czas a dziennik przestanie być czytelny. Keep it simple!

brush peny dla początkujących

2. TAŚMY WASHI TAPE

Chcesz z łatwością przeglądać swój dziennik? Użyj taśmy washi i stwórz małe zakładki. 

Potrzebujesz tylko odrobiny kolorowej taśmy, którą zegniesz na krawędzi strony, aby uzyskać ładny i widoczny znacznik! Dzięki temu nie będziesz musiała mozolnie tworzyć długiego spisu treści. Strona i tak będzie się wyróżniać i z łatwością znajdziesz ją wertując kartki. Możesz wykorzystać różne wzory taśmy do oznaczenia różnych rodzajów rozkładówek.

Wskazówka: Taśma Washi jest też sprytnym rozwiązaniem, jeśli zdarzy nam się jakiś błąd. Nie tylko zakryje wszystkie pomyłki, ale i będzie świetnym elementem dekoracyjnym!

Taśma dekoracyjna - zestaw - pastelowe

3. GOTOWE SZABLONY I PIECZĄTKI

Prawdziwy life saver bullet journalingu! Zamiast ręcznie rysować powtarzające się rozkładówki, skorzystaj z pieczątek. Na rynku znajdziesz pieczątki z planem dnia, planem miesiąca, śledzeniem nawyków, listami zadań i wiele, wiele innych. Pieczątki doskonale sprawdzą się również, jeśli artystyczna dusza to nie jest Twoje drugie imię, a chcesz dodać do swojego dziennika dekoracyjny akcent. 

4. GOTOWCE DO DRUKU

Chcesz oszczędzić czas? Korzystaj z materiałów do drukowania! Gotowe materiały do druku to doskonałe rozwiązanie, szczególnie jeśli jesteś osobą początkującą i nie wiesz jaki układ najlepiej sprawdzi się w twoim przypadku. Wystarczy, że wydrukujesz gotowy szablon i wkleisz go do swojego bullet journal. 

planer organizacja kuchni do druku

5. NAKLEJKI!

Aby prowadzić bullet journal wcale nie musisz mieć szczególnych zdolności artystycznych. Jednak drobne, kolorowe elementy sprawią, że dziennik będzie cieszył oko a planowanie stanie się jeszcze przyjemniejsze. Naklejki doskonale się do tego sprawdzą! To nie tylko szybkie, ale i bardzo wygodne rozwiązanie. Ozdobisz nimi strony swojego dziennika, oznaczysz najważniejsze daty lub zakleisz drobne błędy 😉

naklejki naklejki do planera miesiące dni tygodnia 2

Pobierz naklejki “Dni tygodnia i Miesiące” do druku

Czy korzystając z tych wszystkich pomocy nasz bullet journal to nadal będzie bullet journal? Oczywiście! Zapewne puryści dziennikowi będą mieć w tej kwestii odmienne zdanie. Ja jednak uważam, że bullet journal ma przede wszystkim służyć, a nie ograniczać. 

Dlatego specjalnie z myślą o Was przygotowałam piękne naklejki do druku, które pomogą Wam ozdobić Bullet Journal  a do tego oszczędzić czas! Zestaw zawiera naklejki z nazwami dni tygodnia i miesięcy, dzięki czemu z łatwością stworzysz piękne nagłówki w Twoim bujo. Wystarczy, że pobierzesz naklejki korzystając z formularza poniżej. Arkusze przygotowane są w formacie A5 i najlepiej wydrukować je na papierze samoprzylepnym.

Teraz prowadzenie Bullet Journal będzie prostsze niż kiedykolwiek!

.

Dodaj komentarz