Jak rozplanować naukę do matury? Plan nauki do matury
Matura. Egzaminy maturalne. Arkusz maturalny.
Co pierwsze przychodzi Ci do głowy gdy słyszysz te słowa? Czy to stres? Albo może poczucie, że jest to wielkie i bardzo, bardzo ważne wydarzenie, o którym trąbią w szkole ponadpodstawowej od pierwszych zajęć lekcyjnych? Jeśli ten konkretny egzamin jest dla Ciebie ważną sprawą – jesteś w dobrym miejscu! Postaramy się, by skojarzenie ze stresem zeszło na dalszy plan, a nauka do matury stała się bardziej poukładana i zaplanowana – a tym samym Ty staniesz się spokojniejszą osobą. Plan nauki do matury może znacząco zmniejszyć poziom niepokoju, który naturalnie towarzyszy nam przy takich wyzwaniach. Bo ogarnięcie kilku dużych egzaminów nie jest takie proste. Ale spokojnie! Mamy na to sposób (i mamy dla Ciebie darmowy plik!).
Stworzyliśmy planer Ogarniam Maturę, który możesz pobrać za darmo i zaplanować w nim naukę!
Dziękujemy za zapis!
Pamiętaj, by sprawdzić swoją skrzynkę i potwierdzić adres e-mail!
Na początku chcielibyśmy przypomnieć Ci kluczowe kwestie:
- To tylko egzmian maturalny!
- Wynik nie jest wyznacznikiem Twojej wartości
- Wynik nie świadczy jednoznacznie o poziomie Twoich umiejętności
- Matury zawsze można poprawić, napisać ponownie
- Nie warto się zamartwiać
- Warto dbać o swoje zdrowie psychiczne i fizyczne
Jasne – matura to poważna sprawa. Tak – dobry wynik czasem pomaga dostać się na wymarzone studia, ale wciąż – spokój to podstawa. Liceum to wyjątkowy czas i warto wynieść z niego trochę więcej wspomnień niż tylko chwile z podręcznikami, siedzenie nad fiszkami czy nawet pięknie uzupełniony harmonogram nauki do matury. Nie samą szkołą człowiek żyje i matura to tylko jeden z przełomowych punktów w Twoim życiu! Nie daj się przesadnej presji i nie nakładaj na siebie zbyt dużo. Dopóki poziom stresu jest niewielki, a jego wpływ działa motywująco: wszystko jest okay.
Jednak jeśli czujesz, że egzaminy maturalne i przygotowanie do nich Cię przerastają i powodują paniczny lęk – udaj się po pomoc. Porozmawiaj z zaufanym nauczycielem, rodzicami czy przyjaciółmi i zadbaj o siebie. By nauka była efektywna, trzeba być wypoczętym, a zamartwianie się nie wpływa pozytywnie na pracę mózgu. My też kiedyś staliśmy w białych koszulach przed swoimi salami egzaminacyjnymi i wiemy coś o tym stanie. Większość osób po latach mówi bardzo cenne zdanie:
Nie warto było aż tak się stresować
Naprawdę! Taka kwestia pojawia się praktycznie zawsze jeśli na studiach wypływa temat matur. Zaraz obok pojawia się zdanie: ja już serio nie pamiętam swoich wyników. Widzisz? Matura to tylko punkt na Twojej życiowej mapie, który nie jest jakimś stałym i określającym Cię na zawsze momentem. Dlatego głowa do góry, wyluzuj i zaczynamy ogarniać plan nauki do matury, bo organizacja to połowa sukcesu! Zrób tyle, ile czujesz, że możesz; zrób to najlepiej jak potrafisz i tak będzie dobrze!
Kiedy zacząć naukę do matury? Jak stworzyć harmonogram nauki do matury?
Jeśli zastanawiasz się, od czego zacząć przygotowania do matury, to kluczowe pytanie brzmi: jak rozplanować naukę do matury? Zacznij od wypisania wszystkich obowiązkowych egzaminów. To pomoże Ci uświadomić sobie, ile masz pewniaków do nauki. W tym momencie możesz zastanowić się, czy w Twoim kręgu zainteresowań nie ma miejsca na jakiś dodatkowy maturalny egzamin. Filozofia? Może jednak fizyka?
Obowiązkowe egzaminy maturalne (stan wiedzy na rok 2023) to:
- Język polski (pisemny i ustny)
- Matematyka
- Język obcy (pisemny i ustny)
- Jeden przedmiot pisemny do wyboru
To Twoja baza i podstawa, na którą musisz szczególnie zwrócić uwagę przy tworzeniu harmonogramu nauki do matury. Egzaminy obowiązkowe zdają wszyscy i dobrze mieć przećwiczone również podstawy. Wiemy jednak, że nauka do matury często koncentruje się na rozszerzeniach. Egzaminy maturalne na poziomie rozszerzonym są często kluczowe jeśli myślimy o konkretnym kierunku studiów. Sztampowy przykład – jeśli myślisz o medycynie, na pewno w planie nauki do matury skupisz się przede wszystkim na arkuszach z chemii i biologii. Jeśli jeszcze nie wiesz, na jaki kierunek studiów chcesz aplikować – nie martw się! To zupełnie normalne i brak zdecydowania nie utrudnia nauki do egzaminów maturalnych. W sytuacji, gdy nie masz dokładnie sprecyzowanej ścieżki dalszej edukacji, po prostu skupiasz się bardziej przekrojowo na swojej liście egzaminów. Warto jednak sprawdzić, jakie matury są istotne na poszczególnych kierunkach studiów; jakie mają przeliczniki – może przy okazji trafisz na jakiś ciekawy kierunek?
Kiedy zacząć naukę do matury? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Im szybciej, tym lepiej. I wiesz, co jest najlepsze?
Jeśli to czytasz, to prawdopodobnie już dawno jesteś w trybie: nauka do matury. Serio, serio. Na szkołę można marudzić, ale jednak co by nie powiedzieć – nauka do matury jest tam dość istotna i wszystko, czego dotychczas się nauczyłeś może okazać się pomocne podczas egzaminów. Przez cały okres liceum bądź technikum gromadzisz wiedzę – i to nie idzie na marne.
Co więcej, to prawdopodobnie jedyny czas w Twoim życiu, gdy Twój umysł dysponuje aż tak szerokim zakresem wiedzy! Przecież matematyka, polski, historia czy chemia to nie są najbliższe siebie dyscypliny. Na studiach następuje mocna specjalizacja. Skupiasz się na wybranej dziedzinie. Pomyśl, więc o sobie z dumą – wiesz naprawdę dużo! Wracając do ważnej kwestii: to kiedy zacząć naukę do matury? Intensywne powtórki zwykle rozpoczynają się w okolicy ostatniego roku nauki w szkole. Gdy większość materiału zostaje przerobione, to arkusze maturalne idą w ruch!
Ogarnij maturę z darmowym planerem od OgarniamSię
Jak się uczyć do matury, by ogarnąć ją na 100%? Cóż jesteśmy zmuszeni użyć tego słowa – systematycznie. Nauka do matury jest specyficznym procesem. Egzamin maturalny to pewnego rodzaju zwieńczenie 4 lub 5 lat intensywnej nauki! Gdy kalendarz nieubłaganie przewraca kartki, a harmonogram nauki do matury patrzy na nas jakby bardziej oceniająco, to warto uświadomić sobie, że maturalna nauka to przede wszystkim powtórki. I ćwiczenia i utrwalanie tego co już doskonale wiesz!
Dlatego systematyczność jest tu słowem kluczem. Przez większość liceum bądź technikum każdy uczeń jest się zarzucony nowym informacjami. Przed maturą liczy się przede wszystkim usystematyzowanie wiedzy, która już gdzieś tam w Tobie drzemie! Jeśli kołacze Ci po głowie głosik mówiący "Jak uczyć się do matury? Kiedy? I jak ja to wszystko ogarnę?!", to pora przedstawić Ci naszego superbohatera – plan nauki do matury pdf!
Stworzyliśmy darmowy plik do pobrania, który ma za zadanie być wsparciem dla każdej maturzystki i każdego maturzysty! Dlaczego jest wyjątkowy?
- Jest zupełnie darmowy – chcemy realnie Ci pomóc ogarnąć maturalny szał i być wsparciem w tej naukowej drodze
- Jest uniwersalny – sprawdzi się świetnie niezależnie od tego, do jakich matur się przygotowujesz
- Zawiera aż i tylko 7 stron – to wyselekcjonowane szablony; bez zbędnego zapychania miejsca. Same konkrety!
Plan nauki do matury w naszym planerze – co, jak i gdzie
Ten planer ma być nowym, niezwykle pomocnym przyjacielem i towarzyszem każdego ucznia szkoły średniej, który przygotowuje się do zdawania egzaminów maturalnych! Co w nim znajdziesz?
Zapisz się i pobierz darmowy plik
Plan nauki do matury pdf to wygodny sposób na zapanowanie nad tym procesem. Dzięki korzystaniu z naszego darmowego planera, wszystkie organizacyjne sprawy będziesz zbierać w jednym miejscu. Oszczędzisz czas – koniec z szukaniem zapodzianych luźnych kartek. W planerze zapiszesz daty matur, stworzysz rozpiskę konkretnych dni czy zgrupujesz zadania. A to wszystko ubrane w przepiękną szatę graficzną. Wypełnij poniższy formularz i zabieraj się do pracy! Ale, ale – wróć jeszcze na chwilę, by przeczytać o technikach nauki, z którymi pytanie jak uczyć się od matury odejdzie w zapomnienie.
Dziękujemy za zapis!
Pamiętaj, by sprawdzić swoją skrzynkę i potwierdzić adres e-mail!
5 metod nauki – skuteczne i sprawdzone
Metoda pierwsza – praca w blokach
Zaczynamy od propozycji, do której masz już narzędzie – szablon z planera Ogarniam Maturę. Ta technika polega na nauce w tzw. blokach, czyli w zaplanowanych ramach czasowych. Gdy już ustalisz priorytety i ogólny plan nauki do matury postaraj się zaplanować konkretny dzień, tak by zgrupować zadania. Chodzi o to, by na jedno konkretne zadanie – w Twoim przypadku np. na naukę matematyki – przypadł jeden konkretny blok czasowy np. 8:00-9:00. Dzięki temu nie będziesz tracić energii na planowanie „na żywo”. Na cały dzień będziesz mieć jasny i przejrzysty plan działania. Ta metoda jest prosta, przyjemna i ma wiele korzyści. Uporządkowany dzień, estetycznie zakolorowany harmonogram nauki do matur oraz motywacja do maksymalnego skupienia się na danym zadaniu.
Metoda druga – fiszki
Gdy rozmyślaliśmy o tym jak rozplanować naukę do matury, pojawiło się słowo systematyczność. I świetną metodą do wprowadzenia nauki do swojej codzienności są fiszki. Fiszki można wykonać samodzielnie lub skorzystać z ich elektronicznych odpowiedników (wtedy już w ogóle możesz korzystać z nich absolutnie wszędzie). Fiszki to pomoc naukowa, która jest po prostu kawałkiem kartki/kartonika: z jednej strony mamy hasło/datę/pytanie/słówko, a z drugiej strony definicję, odpowiedź czy krótkie wyjaśnienie. Już samo tworzenie fiszek pomoże Ci usystematyzować wiedzę, a ich regularne powtarzanie zagwarantuje Ci edukacyjny sukces!
Kluczową kwestią przy wyborze metody nauki jest dostosowanie jej do siebie.
Zastanów się, co Ci pomaga się skupić; jak najlepiej przyswajasz wiedzę. Nie idź za trendami, lecz staraj się dobierać narzędzia do swoich potrzeb. Najprostszą odpowiedzią na pytanie jak się uczyć do matury będzie: ucz się tak, by było to skuteczne.
Technik nauki jest wiele. Korzystaj z nich dowolnie – mieszaj je między sobą, modyfikuj, sprawdzaj.
We wszystkich cel jest ten sam: przyswoić wiedzę jak najlepiej i przy jak najmniejszym wysiłku. Trzymamy kciuki za wybór samych wspierających metod!
Metoda trzecia – mapa myśli
Tę metodę również możesz wprowadzić, korzystając z darmowego planera nauki do matury pdf. W strefie notatek narysuj swoją własną mapę myśli. Na środku – w centrum mapy – umieść główny temat. Dopisuj do niego skojarzenia i coraz bardziej szczegółowe zagadnienia. Stworzysz w ten sposób mapę od ogółu do szczegółu. To bardzo efektywna (i efektowna, bo tutaj możesz artystycznie się wyżyć; śmiało korzystaj z markerów, mazaków i zakreślaczy) metoda nauki.
Metoda czwarta – nauka przez opowiadanie
Kolejną propozycją sposobu uczenia się będzie wprowadzenie do swojego planu nauki do matury opowiadania. Okej… ale komu? Komu chcesz! Wytłumacz dane zagadnienia/część materiału, którą właśnie przeczytałaś komuś bliskiemu. Jednak w tej metodzie nie ma znaczenia, kto słucha, a nawet więcej, nie ma znaczenia czy w ogóle ktoś słucha. Wygłoś wykład swojemu kotu, pluszakowi albo roślince na oknie! To też zadziała!
Metoda piąta – kolorowe kody
Kolorki są super! Kochamy używać zakreślaczy podczas nauki do matury, no nie? Spróbuj stworzyć legendę: pod konkretny kolor przyporządkuj definicje, słówka, daty. Ta metoda pomoże Ci uporządkować notatki i ułatwi zapamiętywanie. Możesz też przyporządkować kolory do konkretnych przedmiotów.
Planuj, działaj i zdaj na 100% swoich możliwości
W całym tym maturalnym szale zadbaj o swoje potrzeby. Nie zapominaj o piciu wody – nawadnianie to podstawa. Jedz regularne posiłki i nie zarywaj nocy. Nauka to ważna sprawa, ale najważniejsze jest twoje zdrowie fizyczne oraz psychiczne. Wiemy, że stres na pewno będzie Ci towarzyszył – to nieuniknione. W końcu matura to wielkie wydarzenie w życiu każdego młodego człowieka. Mamy jednak narzędzia, które mogą sprawić, że poczujesz się pewniej i spokojniej.
Matura jest do ogarnięcia! Mamy nadzieję, że z taką myślą zostawiamy Ciebie, nasz darmowy planer Ogarniam Maturę i bandę pluszaków (albo roślinek czy zwierzaków domowych) gotowych do słuchania naukowych wywodów. Z planem nauki do matury wszystko musi pójść dobrze. Organizacja to klucz do sukcesu i z naszym planerem chcemy Ci pokazać, jak wiele jest w stanie zmienić porządne planowanie.
Pamiętaj, że planer Ogarniam Maturę jest całkowicie darmowy. Powstał z chęci pomocy maturzystkom i maturzystom! Ułatw sobie naukę do egzaminów i zabierz się za powtarzanie już teraz. Wypełnij formularz i pobierz planery!
Dziękujemy za zapis!
Pamiętaj, by sprawdzić swoją skrzynkę i potwierdzić adres e-mail!