Blog

Idealny prezent dla nauczyciela na zakończenie roku szkolnego

Idealny prezent dla nauczyciela na zakończenie roku szkolnego

Z czym kojarzy Wam się czerwiec? Gdyby zapytać uczniów, odpowiedź byłaby jednogłośna - z końcem roku i początkiem wakacji! Zanim jednak zaczną się wakacje, zwyczajowo w szkołach odbywa się zakończenie roku szkolnego, będące uroczystym podsumowaniem osiągnięć. Stanowi ono również świetną okazję, by podziękować nauczycielom za całe 10 miesięcy wytężonej pracy w szkole (lub zdalnie ;)).

Co roku uczniowie i ich rodzice głowią się, jaki prezent dla nauczyciela na zakończenie roku będzie idealny. Jasne, można wybrać klasykę - bukiet kwiatów czy słodycze. Te pomysły są ponadczasowe, ale również... nieco przewidywalne. A gdyby tak sprezentować nauczycielowi coś zarówno pięknego, jak i niezwykle użytecznego?

Warto również sprawić, by nauczyciel poczuł, że prezent został wybrany specjalnie dla niego - w końcu każdy z nas lubi być traktowany w sposób wyjątkowy.
planer studenta tydzien na dwóch stronach w poziomie
Z pomocą w wyborze takiego prezentu przychodzą nasze Planery Nauczyciela. Dzięki możliwości wybrania jednej z 4 cudownych okładek oraz spersonalizowania prezentu poprzez dodanie własnego napisu (może będzie to imię i nazwisko, a może wyjątkowa dedykacja od klasy?) taki planer staje się wyjątkową pamiątką, którą każdy nauczyciel z całą pewnością doceni - i wykorzysta w swojej pracy w kolejnym roku szkolnym. Czy to nie brzmi świetnie?
planer nauczyciela rozklad dzwonkow i przerw

Kilka słów o samym planerze:

Bullet-journal-pomysly-blog-post-banner

Pomysły na Bullet Journal – przykładowe strony i kolekcje

Pomysły na Bullet Journal

Lubisz planować po swojemu i wolisz sama decydować co znajdzie się w Twoim harmonogramie? A może nie mieścisz się w tradycyjnym planerze ze wszystkimi swoimi pomysłami i notatkami? Jeśli tak, to dobrze trafiłaś! Dzisiaj zdradzę kilka moich pomysłów na Bullet Journal – narzędzie idealne dla tych, którzy chcą planować w swoim własnym stylu.

Bullet-journal-pomysly-blog-post-banner

Pomimo ery cyfrowej i rozwijającej się technologii ten oparty na notatniku system podbija świat, wprowadzając produktywność i uważność do naszego życia. Największa zaleta bullet journal? Ma nieskończenie wiele konfiguracji! To ty decydujesz jakie strony mają się w nim znaleźć, w jakiej kolejności i w jakim stylu. Możliwości są nieograniczone! Nic dziwnego, że ludzie na całym świecie pokochali tę metodę, a zdjęcia kolorowych rozkładówek opanowały Social Media.

Czy prowadzenie Bullet Journal jest skomplikowane?

Widok tych wszystkich pięknych stron przypominających małe dzieła sztuki może skutecznie odstraszać. Zwłaszcza wszystkich tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z bullet journal. Może wydawać się, że prowadzenie takiego dziennika wymaga wiele czasu i specjalnych zdolności artystycznych, a każda strona musi być dopieszczona do perfekcji. Nic bardziej mylnego! Bullet journal wcale nie musi być piękny. Musi być przede wszystkim użyteczny. Sam autor podkreśla wielokrotnie, iż w bullet journal funkcjonalność zawsze powinna przeważać nad formą. „Nie ma znaczenia, jak wygląda Twój bullet journal. Chodzi o to, jak się czujesz i jak skutecznie wykorzystujesz go do rzeczy, które są dla ciebie ważne” – mówi Carroll. Niezależnie od tego, czy właśnie kupiłeś swoje pierwsze bujo, czy szukasz inspiracji, aby ulepszyć swoją pracę, oto kilka przydatnych pomysłów na bullet journal do wypróbowania. Skorzystaj z tego, czego potrzebujesz a resztę pomiń. Na tym właśnie polega prowadzenie bullet journal.

Pomysły na Bullet Journal

#1 Strona Tytułowa

Rozpoczęcie czegoś nowego zawsze wiąże się z odrobiną niepokoju. Dlatego pierwsza strona Bullet Journal może stanowić wyzwanie powstrzymujące Cię od korzystania z Bujo. Jeśli Tobie również towarzyszy “strach pierwszej strony” oto kilka przykładów, jak inni wykorzystują strony tytułowe w swoich dziennikach.

 • Bieżący rok – Wypisanie daty na pierwszej stronie to sprytny ale i funkcjonalny sposób na pierwszą stronę. Ułatwi Ci nie tylko rozpoczęcie prowadzenia dziennika, ale również uporządkowanie Twoich bullet journal chronologicznie w przyszłości.
 • Inspirujący cytat – Kto nie lubi cytatów ?! Znajdź taki tekst, który Cię motywuje i zacznij z nim swój nowy bullet journal! Wykorzystaj moc słów, aby pomóc sobie w nowej przygodzie z planowaniem
 • Słowo roku – To wybrane przez ciebie słowo, które ma wartość i znaczenie w stosunku do tego, na czym chcesz się skoncentrować w danym roku. Uważam, że to świetny sposób na rozpoczęcie swojego dziennika – małe przypomnienie tego, czego chcesz od siebie i swojego życia i nad którym musisz pracować. Z pewnością Twój Bullet Journal jest jednym z narzędzi, które pomoże Ci w realizacji celów.

#2 O Mnie

Sekcja O Mnie może okazać się nie tylko ciekawą ale i bardzo przydatną stroną! Jest to trochę chwila na refleksję, ponieważ podczas jej tworzenia musisz zastanowić się nad tym, kim jesteś i czego chcesz w życiu. Ponadto świetnie sprawdzi się również jako pamiątka w przyszłości. Patrząc wstecz na twoją starą stronę O Mnie, ciekawe będzie zobaczyć, jak bardzo się zmieniłaś oraz jak zmieniły się Twoje upodobania i priorytety.

#3 Rozkładówka miesięczna

Początek miesiąca i nowa, pusta strona kalendarza to zawsze dodatkowa motywacja do działania. Pewnie dlatego rozkładówka miesięczna (monthly) to element, bez którego większość miłośniczek Bullet Journal nie wyobraża sobie prowadzenia dziennika. Tworząc plan na cały miesiąc łatwiej jest na spokojnie przeanalizować listę zadań oraz realnie ocenić ile z nich jesteś w stanie wykonać, a które możesz odłożyć w czasie. Tworzenie rozkładówek miesięcznych pomaga określić cele i utrzymywać porządek w naszym życiu.

#5 Rozkładówka tygodniowa

Rozkładówka tygodniowa (weekly) to kolejny stały element Bullet Journal. Pozwala on spojrzeć szerzej na cały tydzień i już na pierwszy rzut oka zobaczyć ważne dla Ciebie informacje. Wspaniałe w projektowaniu własnych tygodników w Bullet Journal jest to, że masz dużo pustej przestrzeni do pracy oraz możliwość dodawania różnych kolekcji, ze wszystkim o czym chcesz pamiętać i czego potrzebujesz. Oto przykład jak w prosty i efektowny sposób stworzyć tygodniowe plany w Bujo.

#6 Dziennik wdzięczności

Czym jest dziennik wdzięczności? Dziennik wdzięczności to miejsce, w którym możesz zapisać jedną lub wiele rzeczy, za które jesteś wdzięczna każdego dnia. To sprawdzony sposób, aby zmienić swoje nastawienie i poprawić sobie humor, kiedy coś nie idzie po naszej myśli. Nie muszą to być wielkie sprawy. Czasami skupienie się na drobnostkach pozwala nam bardziej docenić to co mamy i cieszyć się tym na co dzień.

#7 Przeczytane książki

Miłość do papieru i miłość do czytania często idą ze sobą w parze. Jednym z pomysłów, który można wprowadzić w swoim bullet journal, jest dziennik czytania np. w formie regałów na książki. Wypisz tytuły książek, które chcesz przeczytać, a kiedy to zrobisz pokoloruj przeczytane pozycje. Z czasem stworzysz piękną kolekcję wszystkich przeczytanych książek, która robi wrażenie. Dziennik czytania to również doskonały motywator, dla tych, którym ciężko znaleźć czas na czytanie oraz tych, u których których stosy książek “do przeczytania” nieustannie rosną.

#8 Kolekcja filmowa

Movie trackers są bardzo popularną kategorią do śledzenia w Bullet Journal. Niektórzy lubią zapisywać filmy, które chcą obejrzeć w przyszłości. Inni notują filmy dopiero po ich obejrzeniu razem z recenzją. Możliwości są nieograniczone. Takie strony przydadzą się np. kiedy organizujemy wieczór filmowy, lub kiedy znajomi proszą nas o polecenie jakiegoś filmu.

#9 Habit tracker czyli śledzenie nawyków

Habit trackers to strony w Bullet Journal stworzone do śledzenia dobrych nawyków i codziennych czynności, które chcemy wprowadzić w życie. To również wspaniałe narzędzie aby bardziej świadomie przyjrzeć się swoim nawykom, popracować nad tymi, które nam nie służą i utrwalić te, które są dla nas korzystne. Habit trackers najczęściej występują w formie tabelki, gdzie możesz wypisać wszystkie nawyki, które chcesz śledzić w danym miesiącu. Ja osobiście wolę jednak tworzyć oddzielny mini tracker dla każdego nawyku. Dzięki temu mogę z łatwością przeanalizować każdy z nich i zobaczyć co udało mi się osiągnąć.

Jak korzystać z habit trackera?

Oczywiście żadna z wymienionych powyżej kolekcji nie jest obowiązkowa w Bullet Journal. Najważniejsze, żeby wasz planer dostosowany był do waszych potrzeb i możliwości. Chciałabym jednak zachęcić was do wypróbowania habit trackera, ponieważ to wspaniały sposób nie tylko na zbudowanie i wzmocnienie nawyków ale i na osiągnięcie celu. A przecież nic tak nie motywuje do dalszego zadania jak małe sukcesy!

Aby stworzyć habit tracker wybierz nawyki, nad którymi chcesz pracować w danym miesiącu. Możesz zacząć od wypisania wszystkich pomysłów na nawyki, a następnie wybrać kilka z nich. Nie warto jednak od razu zabierać się za wszystkie nawyki z listy. Ogranicz się do 5-6 miesięcznie i sumiennie się do nich przyłóż. Budowanie nawyku wymaga systematyczności i cierpliwości a przede wszystkim czasu. Śledź wybrane nawyki przez cały miesiąc, zaznaczając kolorem te dni, kiedy udało Ci się je wykonać. Pod koniec miesiąca przeanalizuj co udało Ci się osiągnąć, a nad czym musisz jeszcze popracować. 

P.S. Warto wyznaczyć sobie również nagrodę, za dobrze przepracowany miesiąc. Dzięki temu, łatwiej Ci będzie zmotywować się nawet w chwilach zwątpienia.

Mini Habit Tracker do druku

Aby ułatwić Wam tworzenie habit tracker i śledzenie nawyków przygotowaliśmy zestaw mini “Habit tracker” do druku. Wystarczy, że pobierzesz szablon korzystając z formularza poniżej. Arkusze przygotowane są w formacie A5. Możesz wydrukować go na zwykłej drukarce domowej. Polecamy jednak wykorzystać do tego papier samoprzylepny. Wtedy stworzycie piękne naklejki, dzięki którym śledzenie nawyków będzie prostsze niż kiedykolwiek!

.
Jak-prowadzic-bullet-journal-blog-post-banner

Jak prowadzić bullet journal – prosto i efektownie

Być może słowa „bullet journal” nie są Ci obce. W sieci znaleźć można pełno zdjęć pięknych rozkładówek i idealnie prowadzonych odręcznie planerów. Być może nawet Twoja przyjaciółka prowadzi taki dziennik i zaintrygowana zaczęłaś szukać co to takiego. A może natknęłaś się na to określenie tutaj i nie masz pojęcia, co to u licha jest lub dopiero zaczynasz. Mam dobrą wiadomość! Jesteś we właściwym miejscu. W dzisiejszym wpisie wyjaśnię Ci, czym jest bullet journal i jak się za niego zabrać oraz zdradzę, kilka niezawodnych pomysłów, jak prowadzić bullet journal, aby planowanie  było proste i nieskomplikowane. To łatwiejsze niż myślisz!

Jak zaplanować dzień - blog post banner

Jak zaplanować dzień

Nadchodzi poniedziałek a Ty czujesz się zestresowana, ponieważ w ogóle nie jesteś na to gotowa? Dni mijają a pod koniec tygodnia czujesz się sfrustrowana na myśl o obowiązkach, które znowu odłożyłaś “na potem”? A gdyby tak spróbować inaczej? Dzisiaj pokażę Ci jak prosto i skutecznie, krok po kroku, zaplanować zadania tak aby wykorzystać nadchodzący dzień i tydzień były bardziej produktywne.

Jak zaplanować miesiąc - blog post baner

Jak zaplanować miesiąc

Nadchodzi poniedziałek a Ty czujesz się zestresowana, ponieważ w ogóle nie jesteś na to gotowa? Dni mijają a pod koniec tygodnia czujesz się sfrustrowana na myśl o obowiązkach, które znowu odłożyłaś “na potem”? A gdyby tak spróbować inaczej? Dzisiaj pokażę Ci jak prosto i skutecznie, krok po kroku, zaplanować zadania tak aby wykorzystać nadchodzący dzień i tydzień były bardziej produktywne.

Jak planować zadania lista do druku - blog post

Jak planować zadania w 4 krokach

Nadchodzi poniedziałek a Ty czujesz się zestresowana, ponieważ w ogóle nie jesteś na to gotowa? Dni mijają a pod koniec tygodnia czujesz się sfrustrowana na myśl o obowiązkach, które znowu odłożyłaś “na potem”? A gdyby tak spróbować inaczej? Dzisiaj pokażę Ci jak prosto i skutecznie, krok po kroku, zaplanować zadania tak aby wykorzystać nadchodzący dzień i tydzień były bardziej produktywne.

ak zaplanować dzień w domu planer do druku - blog post

Jak zaplanować dzień w domu – Moje sposoby i planer do druku

Jest tyle do zrobienia i tak mało czasu. Znasz to? Ja też. Organizacja dnia w domu nie jest zadaniem łatwym, szczególnie jeśli musimy podzielić czas między pracę zawodową lub naukę, obowiązki domowe i rodzinę. Jak zaplanować dzień w domu, aby nie stracić kontroli i zapanować nad chaosem? Nie powiem Ci, że odkryłam magiczne rozwiązanie, które raz na zawsze rozwiąże problem zbyt małej ilości godzin w dobie. Jednak przez lata wypracowałam sobie system, który pomaga mi być na bieżąco ze wszystkim, co muszę zrobić. I tym systemem chciałabym się dzisiaj z Tobą podzielić.

organizacja wesela lista pdf

Organizer ślubny do wydrukowania – darmowa checklista

Organizer ślubny do wydrukowania – darmowa checklista

Planowanie ślubu i wesela to duże wyzwanie, za które trzeba zabrać się przynajmniej na kilka miesięcy przed wielkim wydarzeniem. Rezerwacja miejsca na przyjęcie, zaproszenie gości, ustalenie motywu przewodniego dekoracji, wybór strojów i obrączek – to zaledwie kilka punktów z długiej listy „to do”. W natłoku obowiązków możesz łatwo się pogubić i zapomnieć o istotnych drobiazgach, dlatego ułatw sobie zadanie i pobierz nasz darmowy organizer ślubny do wydrukowania.

W myślach widzisz się w białej sukni, z eleganckim bukietem kwiatów w dłoni i oczywiście z „Nim” u boku. Cała uwaga gości skupia się na Was, zapada cisza i wypowiadacie sakramentalne „tak”. Później zalewa Was fala wzruszenia, radości i życzeń od najbliższych. Możecie odetchnąć z ulgą i zacząć wieczór pełen dobrej zabawy i wspomnień, które zapamiętacie na całe życie. Pewnie w myślach odtwarzasz już scenariusz wymarzonego ślubu, jednak zanim ten moment stanie się rzeczywistością, musisz zająć się planowaniem ceremonii i wesela.

Przed Tobą kilka, a nawet kilkanaście miesięcy, wypełnionych ważnymi spotkaniami, trudnymi wyborami i decyzjami – to wszystko wymaga świetnej organizacji. Dobra wiadomość jest taka, że możesz ułatwić sobie życie i skorzystać z plannera ślubnego w PDF z checklistą, który wydrukujesz i będziesz mieć zawsze pod ręką.

Organizacja wesela – lista zadań

Tak dużą i ważną imprezę pewnie organizujesz pierwszy raz i od razu nasuwa Ci się wiele pytań – jak zacząć planować ślub i wesele? Ile trzeba przeznaczyć na to czasu? Kiedy zarezerwować zespół, a kiedy wybrać suknię i garnitur? Spokojnie, odpowiedzi przyjdą same, gdy tylko usiądziesz przed gotową, ślubną listą zadań.

12 miesięcy przed ślubem

Checklistę otwierają punkty, którymi trzeba zająć się najlepiej na rok przed ślubem. Dlaczego tak wcześnie? To dobry moment na to, by zrobić podstawowe ustalenia, takie jak: wybranie daty ceremonii i zarezerwowanie jej w kościele lub urzędzie, oszacowanie wstępnego budżetu, a także zaplanowanie wstępnej listy gości. To także najlepszy czas na zrobienie pierwszych ustaleń i rezerwacji w miejscu, które wybierzecie na przyjęcie, a także umówienie fotografa, kamerzysty, zespołu lub DJ-a, florysty itd. Musisz pamiętać, że najlepsze i cieszące się dużą popularnością lokale, są zajęte już na kilkanaście miesięcy przed wydarzeniem, podobnie jak fachowcy obsługujący imprezy.

8-10 miesięcy przed ślubem

Na 10 miesięcy przed wielkim wydarzeniem macie czas na poszukiwanie inspiracji i stworzenie wizji ślubu i wesela, ustalenie motywu przewodniego i kolorów, a także znalezienie pasujących dekoracji w sklepach. Zastanówcie się też, jak chcecie wyglądać w dniu ceremonii – rozpocznijcie poszukiwania i zamówcie wymarzoną suknię ślubną i garnitur. To także ostatni moment na zrobienie rezerwacji u podwykonawców (fotografa, zespołu, florysty itd.)

5-7 miesięcy przed ślubem

Na pół roku przed ceremonią zajmijcie się przymiarkami strojów, a także dobraniem dodatków, bielizny i welonu, które będą dopełnieniem całości. Planowanie w tym czasie powinno objąć także rezerwację auta, którym pojedziecie do ślubu, a także wszelkich atrakcji dla gości np. fotobudki. Zadbajcie także o ważne formalności np. urlop w pracy. Na tym etapie organizacji wesela, możecie już przejść do szczegółów i np. ustalić plan dnia, detale związane z przebiegiem ceremonii, muzykę czy zamówienie drukowanych dodatków, takich jak winietki czy podziękowania. Nie zapomnijcie także o kupieniu i wysłaniu zaproszeń dla gości, a także zastanówcie się nad tym, jak spędzicie miesiąc miodowy.

3-4 miesiące przed ślubem

Organizacja ślubu i wesela nabiera tempa na 3-4 miesiące przed wielkim wydarzeniem. Przyszedł czas na ustalenie menu weselnego, zamówienie tortu i zrobienie listy prezentów. Jeśli wcześniej nie zarezerwowaliście zespołu muzycznego lub DJ-a, to już ostatnia chwila, by się tym zająć – później możecie już nie znaleźć wolnego podwykonawcy. Możecie też pomyśleć o zabawie przed ślubem, czyli wieczorze panieńskim lub kawalerskim. Jeśli nie oddaliście tej kwestii w ręce świadków, warto zacząć organizację tych imprez z odpowiednim wyprzedzeniem.

2 miesiące przed ślubem

Do ślubu zostały dwa miesiące, więc możecie już potwierdzić ostateczną listę gości w miejscu, gdzie organizujecie przyjęcie, a także w hotelu. Dodatkowo, zróbcie ostatnie ustalenia w kwestii transportu gości i wynajęcia auta ślubnego. Zacznijcie już planować miejsca przy stołach, a także wybierzcie piosenkę na pierwszy taniec. Jeśli czujecie, że potrzebujecie wsparcia instruktora, zapiszcie się na kurs. Panna Młoda powinna także umówić się na próbną fryzurę i makijaż, co pozwoli dopracować ostateczną wizję tego, jak chce wyglądać w dniu ślubu.

1 miesiąc przed ślubem

Emocje powoli sięgają zenitu – już za 4 tygodnie odbędzie się ślub i wesele. Nie musisz się jednak stresować, na liście zostały już ostatnie punkty do odhaczenia. Wybierz się na przymiarkę sukni ślubnej, tak by została dobrze dopasowana do sylwetki. Odbierzcie garnitur Pana Młodego i potwierdźcie szczegóły z podwykonawcami. Przygotujcie lub kupcie upominki dla gości i prezenty dla rodziców. Możecie też pozwolić sobie na zabawę i relaks z przyjaciółmi na wieczorze panieńskim i kawalerskim.

7 dni przed ślubem

Przed Wami ostatnia prosta w organizacji ślubu i wesela. Większość spraw została już załatwiona, więc zadbajcie o ostatnie szczegóły – ustalenia ze świadkami, odebranie obrączek, przygotowanie opłat i poinformowanie cateringu o liczbie gości. Dla relaksu przyda się także wizyta w SPA i pielęgnujące zabiegi kosmetyczne.

W dniu ślubu

Ślubna lista kończy się na niedługo przed godziną „O”. Tuż przed ceremonią pamiętaj o odpoczynku, tak by nie tylko pięknie się prezentować, ale też dobrze się czuć. Wyśpij się i dobrze się odżywiaj. Zrób fryzurę i makijaż, przygotuj wszelkie drobiazgi, które mogą przydać się w torebce. To Wasz dzień – cieszcie się nim!

Po ślubie

Możecie odetchnąć z ulgą – jesteście już po ślubie. Podziękujcie gościom za wspólne świętowanie i wspaniałą imprezę. Zadzwońcie do znajomych i rodziny, których nie mogło być z Wami na weselu i poinformujcie o zawarciu związku małżeńskiego. Musicie też udać się do urzędu i dopełnić formalności, związanych ze zmianą dokumentów.

Organizer ślubny do wydruku

Jak widać, ilość punktów na ślubnej liście jest imponująca, jednak – nie stresuj się. Dobra organizacja to mniej napięcia, a więcej pewności siebie. Jesteśmy przekonani, że planowanie wesela przy pomocy praktycznych i wygodnych checklist to prawdziwa przyjemność.

Zaprojektowaliśmy nasz organizer ślubny do pobrania tak, by nie tylko był ładny, ale przede wszystkim – pomieścił wszystkie najważniejsze punkty i zadania do odhaczenia, a także ważne notatki. Korzystaj, więc z listy tak, jak Ci wygodnie i zaplanuj swój wymarzony ślub i wesele bez zbędnego chaosu.  

planer ślubny "Tak"

Organizacja ślubu i wesela – krok po kroku

Organizacja ślubu i wesela – krok po kroku

Miesiące przygotowań, spotkań i ważnych terminów do dopięcia – tak w skrócie wygląda organizacja ślubu i wesela. Nawet gdy przygotujemy kompletną listę ślubnych zadań, ich „odhaczenie” zajmie średnio 12 miesięcy. Ten czas może się jednak wydłużyć, szczególnie gdy chcemy zarezerwować najlepsze miejsce czy termin ceremonii, który jest popularny wśród par. Od czego, więc warto zacząć? Można skorzystać z usług tzw. wedding plannera lub zabrać się za planowanie samodzielnie. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Planowanie ślubu w pigułce

Zaraz po tym, gdy wypowiesz symboliczne „tak”, a na Twoim palcu rozgości się pierścionek zaręczynowy, rozpoczynają się przygotowania do wielkiego wydarzenia, jakim jest ślub i wesele. Niezależnie od tego, czy marzysz o skromnej ceremonii i przyjęciu w stylu boho, w plenerze, czy o dużej imprezie z trzycyfrową liczbą gości, najlepiej zacząć planowanie wesela krok po kroku od rozpisania listy zadań.

 

Organizacja ślubu i wesela – od czego zacząć?

Do przemyślenia i załatwienia jest tak wiele spraw, że niezbędne jest ich podzielenie na etapy i ustalenie ram czasowych, w których je zamkniesz. Dzięki temu zachowasz porządek i będziesz mieć szybki podgląd w listę „to do”. Taki harmonogram jest także ważny z uwagi na szereg terminów i detali, o których musisz pamiętać. Czasem jedno niedopatrzenie powoduje, że możesz nie zdążyć z rezerwacją np. najlepszego fotografa, zespołu czy florysty. Wtedy pozostaje ograniczony wybór z ofert „wolnych” podwykonawców. By uniknąć takich dylematów, przygotuj checklistę i wypunktuj, co po kolei musisz załatwić. Możesz zrobić to z przygotowaną przez nas ściągą:

 1.      Budżet ślubny

Planowanie ślubu i wesela najlepiej zacząć od oszacowania budżetu. Nawet wstępne „widełki” pomogą w określeniu skali i charakteru imprezy, nakierują na dobór miejsca i atrakcji dla gości.

Planer - budżet ślubny

 1.      Lista gości

Jednym z pierwszych kroków w organizacji ślubu jest także określenie listy gości. Ustalcie, o jakiej ceremonii i przyjęciu marzycie – czy ma być skromna, czy może chcecie świętować z całą rodziną, przyjaciółmi i znajomymi? Zróbcie wstępną listę i ustalcie priorytety.

Planer ślubny - listy gości

 1.      Sala weselna

Ważnym punktem na ślubnej liście zadań jest rezerwacja miejsca na przyjęcie weselne. Trzeba zrobić to możliwie wcześnie, bo w praktyce okazuje się, że najbardziej „wzięte” sale i restauracje, są zajęte nawet na dwa lata przed planowaną imprezą.

 1.      Noclegi

Gdy organizujecie ślub i wesele z dala od miejsca zamieszkania lub spodziewacie się gości przyjezdnych, powinniście zadbać także o rezerwację noclegów. Na wiele miesięcy przed planowanym wydarzeniem trudno określić ostateczną liczbę gości, jednak można już omówić z hotelem wstępne potrzeby i koszty.

 1.      Transport

Zastanówcie się też, jak goście dotrą na miejsce ślubu i wesela – dojadą własnymi samochodami czy zorganizujecie dla nich transport? To ważne kwestie, które także trzeba ująć w planach.

Planner ślubny - organizacja ślubu

 1.      Formalności związane ze ślubem

Rozpiszcie także wszelkie formalności, które wiążą się ze ślubem. Innych przygotować będzie wymagał ślub kościelny – np. spotkania z księdzem, umówienia terminu w kościele itd., a innych ceremonia w urzędzie.

 1.      Dekoracje

Planowanie wymarzonego ślubu i wesela wiąże się także z przygotowaniem pięknej oprawy – wyborem motywu przewodniego, kolorów i dekoracji. Takie detale tworzą spójny klimat podczas ceremonii i przyjęcia. By wszystko zostało dopięte na ostatni guzik, trzeba jednak wcześniej nie tylko przejrzeć inspiracje, ale także znaleźć w sklepach np. drukowane dodatki czy zarezerwować termin u florystki.

 1.      Rozmieszczenie gości

Podczas wesela bardzo ważne jest także rozmieszczenie gości przy stołach. Przy kim najlepiej posadzić najbliższą rodzinę, a gdzie przyjaciół? Czy zdecydować się na stoły okrągłe, czy kwadratowe? Jak je rozmieścić na sali? Trzeba wcześniej przemyśleć wszystkie te sprawy i omówić je z miejscem, w którym odbędzie się przyjęcie.

 1.      Menu i alkohol

Z wyprzedzeniem wybierzcie także menu i alkohol. Zwróćcie uwagę na specjalne życzenia Waszych gości – może niektórzy nie jedzą mięsnych potraw lub mają silne uczulenie na popularne składniki dań? Co ważne, catering może dostarczyć dla Was sala, ale nie zawsze będzie to możliwe, np. gdy organizujecie wesele w plenerze. Wtedy musicie pamiętać, o zamówieniu menu weselnego u wyspecjalizowanej firmy cateringowej.

 1.  Muzyka

Planując ślub i wesele, nie można pominąć muzyki. Ważne jest oprawa muzyczna podczas ceremonii, dobór piosenki do pierwszego tańca, a także wybór i rezerwacja zespołu lub DJ-a. Najlepsi są bardzo oblegani i mają mało wolnych terminów, więc nie można zaniedbać tej kwestii i odkładać jej „na później”.

 1.  Atrakcje

Podczas przyjęcia weselnego możecie zapewnić gościom także dodatkowe atrakcje. Może być to fotobudka, animator dla dzieci, czy nawet pokaz fajerwerków. Zastanówcie się, na jakie niespodzianki chcecie postawić i rozpiszcie, jak krok po kroku zabierzecie się za ich zorganizowanie.

 1.  Zdjęcia lub film

Piękną pamiątką ze ślubu i wesela są zdjęcia i filmy. Jeśli zależy Wam na profesjonalnej obsłudze fotograficznej i filmowej, musicie zająć się kwestią wyboru i rezerwacji podwykonawców możliwie, jak najwcześniej. Podobnie jak w przypadku pozostałych fachowców – trudno o znalezienie u nich wolnych terminów na krótko przed ślubem.

 1.  Prezenty dla gości, świadków i rodziców

Organizacja ślubu i wesela obejmuje także wiele istotnych drobiazgów. Rozważcie, czy chcecie postawić np. na sympatyczne detale, takie jak drobne upominki dla gości i czy chcecie odwdzięczyć się świadkom za pomoc prezentami. Odpowiednio wcześnie wybierzecie także prezenty w ramach podziękowań dla rodziców.

 1.  Strój Panny Młodej i Pana Młodego

Dobór strojów na ślub i wesele to bardzo istotny etap przygotowań. Wymaga on zebrania inspiracji, poszukiwania wymarzonej sukni i garnituru, a także ich zamówienie i przymiarki – tak by stroje były doskonale dopasowane.

 1.  Makijaż i fryzury

Wcześniej trzeba też zdecydować się na makijaż i fryzurę, a najlepiej zrobić ich wersje próbne u makijażystki i fryzjera. Dzięki temu z wyprzedzeniem można dopracować wizję swojego wyglądu na ślubie.

 1.  Obrączki

Jednym z przyjemniejszych etapów planowania ślubu i wesela jest wybór i zamówienie obrączek. W dniu ślubu pamiętajcie, by przekazać je w odpowiedzialne ręce – najlepiej świadków.

 1.  Agenda ślubu

Ślub i wesele to wielkie wydarzenie, którego rzadko kiedy odbywa się spontanicznie. Gdy masz określoną wizję wielkiego dnia – rozpisz jego plan i dopracuj go z miejscem, w którym odbędzie się ceremonia i przyjęcie. To pomoże uniknąć wpadek i zmniejszy stres.

 1.  Poprawiny

Jeśli macie w planach także poprawiny, przemyślcie kwestię ich organizacji – kogo zapraszacie? O której godzinie rozpocznie się przyjęcie? Te wszystkie sprawy również warto zanotować i dograć wcześniej.

Planer ślubny, czyli łatwiejsza i szybsza organizacja ślubu i wesela

Pamiętajcie, że wymieniliśmy zaledwie najważniejsze etapy przygotowań, jednak w praktyce jest ich znacznie więcej.  Najlepiej, więc spisać je lub po prostu skorzystać z naszego, gotowego planera ślubnego. W organizerze umieściliśmy wszystko, co potrzebne do zaplanowania ślubu i wesela krok po kroku. Znajdziecie w nim m.in.: kalendarz do notowania ważnych dat, miejsce na wszystkie istotne kontakty, rozpisane etapy przygotowań, listy np. prezentów czy gości, a także szczegółowe harmonogramy i agendy do uzupełnienia.

Kup Planer Ślubny OgarniamSię

Zaplanuj swój ślub i wesele. Miej wszystko pod kontrolą!