5 błędów, przez które nie zrealizujesz swoich celów na 2018

O planowaniu roku i noworocznych celach możecie teraz przeczytać wszędzie. Jednak czy wiesz jakie błędy możesz popełnić planując rok?

1. Myślisz tylko o przyszłym roku

Twoje myśli automatycznie kierują się w kierunku przyszłości. Myślisz o tym co chcesz zrobić i jakie cele chcesz osiągnąć po Nowym Roku. Czujesz ekscytację i nie możesz doczekać się zmian. Dobrze jest planować rok, ale warto to robić w odniesieniu do tego co już było. Często idziemy na oślep, bo nie wiemy w jakim miejscu stoimy. Może cel jaki sobie założyłaś jest dobry, ale może poczekać na kolejny rok? Może powinnaś skupić się w tym roku nad czymś co zaniedbałaś albo chcesz kontynuować? Zastanów się nad tym podsumowując mijający rok. Dzięki temu nasze planowanie jest bardziej spójne i świadome.

2. Planujesz, że zrobisz wszystko

Od 1 stycznia 2018 widzisz siebie jako wszechmogącą, która będzie w stanie osiągnąć wszystko co tylko sobie zaplanuje. Nie zakładasz, że będziesz miała gorsze dni i momenty słabości. Wyznaczasz sobie wiele ambitnych celów w wielu obszarach życia.

Wyznacz sobie od 2 do maksymalnie 4 głównych celów, które chcesz osiągnąć w kolejnym roku i skup się na nich. Jeżeli po pół roku zobaczysz, że udało Ci się je zrealizować, to przecież nie zaszkodzi dodać nowe. Jeżeli jednak po pół roku zobaczysz, że jesteś daleko w realizacji większości swoich celów, dojdziesz do wniosku, że to wszystko nie ma sensu i stracisz zupełnie motywację. Masz tylko 100% uwagi, 10 celów to 10% Twojej uwagi na każdy. Przy 2 celach to aż 50% Twojej uwagi na każdy!

3. Nie planujesz pierwszych kroków

Planujesz cele na cały rok. Cele i plany wypisujesz, może i nawet pięknie umieszczasz na widoku. Nie planujesz jednak pierwszych małych kroków. Myślisz o tym co wydarzy się w listopadzie, zamiast skupić się na pierwszych miesiącach, które powinny być Twoją wyrzutnią. Jeżeli masz umiejętność przewidywania przyszłości to nie mam nic przeciwko. Jeśli jednak nie masz, to zamiast poświęcać czas na przewidywanie tego jak daleko będziesz od realizacji celu i co wydarzy się w połowie, albo pod koniec roku, wykorzystaj ten czas na dokładnie rozplanowanie tego co będzie za chwilę.

Twój plan na pierwszy kwartał (a przynajmniej na pierwszy miesiąc) musi być naprawdę dobrze przygotowany, po to by ruszyć z działaniem i wykonać jak największy skok już na starcie. Przyłóż się do niego! Wykorzystaj kartkę papieru, planer, czy listę to do (fajne wskazówki odnośnie list zadań ma Basia z bloga Smart Nest), cokolwiek tylko chcesz.

4. Wyznaczasz cele na oślep

Zabierasz się za zupełnie nowy projekt, za coś nad czym nigdy nie pracowałaś i wyznaczasz sobie mierzalne cele. Np. otwierasz pierwszy biznes 1 stycznia i planujesz ile dochodu będzie Ci on przynosić 31 grudnia. Po pół roku widzisz jak daleko od realizacji jesteś i czujesz się beznadziejnie.

Zamiast wyznaczać cele na oślep, zastanów się jakie aktywności i zadania przybliżą Cię do realizacji danego celu. Popracuj nad nim miesiąc, dwa albo i trzy. Zbierz trochę doświadczenia i wtedy wyznacz mierzalny cel.

5. Planujesz raz w roku

Rozmyślasz, podsumowujesz i planujesz w grudniu. Wracasz do planu jeszcze w styczniu, w lutym masz jeszcze go w głowie, a w marcu kompletnie o nim zapominasz.
Wyznacz sobie już teraz, że pod koniec marca poświęcisz przynajmniej godzinę na podsumowanie pierwszego kwartału i przygotowaniu planu na kolejny kwartał. Zapisz tą datę w kalendarzu. Jeszcze lepiej jak umówisz się z przyjaciółką lub w grupie znajomych już teraz, że razem zrobicie podsumowanie i każdy z was podzieli się planami na kolejny kwartał. Ważne, aby nasze plany towarzyszyły nam podczas całego roku, a nie tylko na początku.
Możesz również dołączyć do naszego wydarzenia na Facebooku: Podsumowanie pierwszego kwartału 2018. Przypomnę Ci o pod koniec pierwszego kwartału, że to już pora zajrzeć i zrewidować swoje plany 😉.

 

Czy Tobie zdarzyły się również takie błędy? A może dodałabyś coś do naszej listy błędów popełnianych przy planowaniu? Podzieli się z nami i innymi czytelnikami, aby wyznaczyć jak najlepsze cele na kolejny rok 🙂

 

Podsumuj rok, wyznacz cele i zaplanuj pierwsze kroki z Life Plannerem

Stworzyliśmy „Life Planner”, który pomoże Ci ominąć wyżej wymienione pułapki. Zaczniesz od przeanalizowania tego co jest dla Ciebie ważne, następnie podsumujesz mijający rok, aż w końcu zaplanujesz cele i pierwsze kroki, które zrobisz w 2018. Do pobrania poniżej.

 

Jestem Magda i prowadzę bloga OgarniamSię. Miło mi Cię u nas gościć.
[sfp-page-plugin url=https://www.facebook.com/planerogarniamsie/ timeline =true locale=pl_PL height=400 show_facepile=false timeline=false]

Kup "Life Planner" i zaplanuj Twój najlepszy rok!

"Life planner" to gotowy do druku zestaw 18 szablonów planera w formacie A5. Planer pomoże podsumować Ci wszystko co wydarzyło się w tym roku, wybrać to co dla Ciebie najważniejsze i zaplanować cele na rok 2018.

Będzie mi miło jak skomentujesz ten post.